Hlavní navigace

Test: Nový iPad je tady. Spadla klec? 2. díl

26. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © Apple
Naši kolegové z PCWorld.com testovali nový iPad a porovnali ho s tím nejlepším, co mohou androidy dnes nabídnout, s tablety Asus Transformer prime TF201 a Samsung Galaxy Tab 10.1 a Toshiba Excite 10 LE (nejtenčí a nejlehčí tablet na trhu).

První část testu naleznete zde.

 

Nejlepší tablet pro hry

Nový iPad výkonnostními benchmarky vyloženě prosvištěl. Redakce PCWorld tablety testovala v GLBenchmark 2.1.2. Konkurence s novinkou od Apple, vybavenou dvojicí jader procesoru A5X (Cortex A9) a čtyřjádrovým enginem (PowerVR SGX 543MP4), jen těžko držela krok. Zvláštní je, že ve dvou testech se spolu oba iPady držely těsně při sobě.

bechmark

benchmark

V dalších dvou testech byl nový iPad ovšem jasným vítězem, zanechal daleko za sebou iPad 2 i všechny androidy. Přestože všechny tři konkurenční tablety se systémem Android představují průřez nejlepším dostupným „železem“ nepocházejícím z dílen Apple, nedokázal se svými výkonem novému iPadu přiblížit ani jeden z trojice testovaných androidů. Toshiba Excite využívá procesor OMAP 4430 od Texas Instruments, Samsung Galaxy Tab 10.1 starší Nvidii Tegru 2 (oba tablety běžely na androidu 3.x Honeycomb) a Asus Transformer Pad Prime nejnovější čtyřjádro od Nvidie, Tegru 3 a Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

U hraní ovšem mnohdy nejde ani tak o dosažené hodnoty ale o celkový požitek z hraní. Testeři vyzkoušeli celkem tři hry dostupné pro Nvidii Tegru 3 a iPad (i když ještě nejsou optimalizované pro nový iPad a jeho Retina displej) a zde se ručička přehoupla ve prospěch Androidů.

benchmark

benchmark

Do doby, než vývojáři optimalizují nejnovější hry pro nový iPad a očekáváme, že se tak bude dít rychle a nové hry, že porostou jako houby po dešti, vypadají a hrají se Riptide GP, ShadowGun a Sprinkle o něco lépe na tabletu Asus Transformer Pad. Během testu bylo na tomto tabletu vidět o něco více detailů, grafika působila realističtěji (například kouř, světelné efekty a pohybové efekty) a lépe než na novém iPadu. Ne o moc, ale přesto lépe.

Zde je třeba dodat, že testované hry vypadaly lépe na novém iPadu v porovnání s iPadem 2, opět sice jen o malinko lépe, ale přesto.

Náskok Nvidie v tomto směru bude mít krátkého trvání. Jakmile vývojáři upraví grafiku her pro nový iPad a jak jsme již řekli, očekáváme, že se tak bude dít velmi rychle, vyrovná se nový iPad co se herního zážitku týče velmi rychle tabletů s Nvidií Tegrou 3 a možná, že je díky čtyřjádrovému procesoru i překoná.

Brouzdání internetem

V tomto testu se novému iPadu docela dařilo, i když celkově měly androidy a kupodivu i iPad 2 těsně navrch. Tyto hodnoty sice nikoho od zakoupení poslední generace tabletu iPad neodradí, ale alespoň je vidět, že i Apple se má ještě kde zlepšovat.

benchmark

benchmark

Androidy a Windows tablety

Na první pohled by se mohlo zdát, že skutečně nastal Game Over, a že vítězem se stal nový iPad. Konkurence může jít domů. Nebo ne?

ICTZ23

Příchod nového iPadu ve skutečnosti znamená, že se konkurence bude muset snažit ještě více a lépe než doposud. Apple snížením ceny iPadu 2 na 399 dolarů za verzi s 16 GB a Wi-Fi učinil velmi účinný krok jak upevnit svou pozici na trhu. Představil nový tablet a zároveň dal všem nerozhodnutým uživatelům důvod zamyslet se nad pořízením staršího modelu, který je přece také stále skvělý.

S příchodem Windows 8 má Microsoft šanci zabodovat tam, kde se to Googlu s Androidem zatím nepodařilo. Společnost si bohužel sama hází klacky pod nohy. Fakt, že tablety s Windows 8 a procesory ARM nebudou podporovat současné verze programů pro Windows uživatele přinejmenším nepotěší. Pokud se Microsoftu podaří systém řádně odladit, mohl by mít díky novému Metro rozhraní body navíc. Důležité je, aby byli producenti hardwaru schopní přijít s návrhy, které budou schopné konkurovat tomu, co nabízí Apple.