Hlavní navigace

Test přenosu dat z cloudu: Nejrychlejší Amazon

 Autor: © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Pokud se rozhodnete nahrát do cloudového úložiště větší objem dat po internetu, můžete si docela dlouho počkat.
Tadeáš Pelech 23. 3. 2012

Sdílet

Z průzkumu, který měřil rychlost přenosu 12 TB dat z jednoho cloudového úložiště do jiného zjistilo podstatné rozdíly mezi jednotlivými provozovateli. Test provedla společnost Nasumi, která nabízí cloudová datová úložiště s využitím veřejných cloudových služeb. Nasumi zkoušela přenášet data mezi úložišti Amazon S3, Microsoft Azure a Rackspace. Použila 22 milionů souborů různé velikosti s průměrem 550 kB. Nejrychleji probíhal přenos z MS Azure na Amazon S3, nejpomalejší z Amazonu na Rackspace.

Například přenos z jednoho bucketu Amazon S3 do jiného zabral čtyři hodiny, z S3 na Azure zabral 40 hodin a z S3 na Rackspace zabralo 115 hodin, tedy téměř pět dní. Při testu přenosu do S3 byl rychlejší přenos z MS Azure, který zabral 4 hodiny. Přesun z Rackspace trval 5 hodin. Přenosy mezi Rackspace a MS Azure Nasuni netestovala.

Nasuni upozornila, že tento test ale není zcela jednoznačný, protože společnost používala virtuální počítače cloudové služby Amazon Elastic Clouc (EC2). Výsledky by tedy mohly být jiné v případě, že by využila virtuální počítače provozované v některém ze zbylých dvou služeb. Dalšími faktory, které mohly měření ovlivnit, byly čas spuštění přenosu nebo výkon serveru, který přenos provádí.

Andres Rodriges, výkonný ředitel Nasuni k testu poznamenal: „Zatímco mezi některými poskytovateli cloudových služeb probíhá přenos dat relativně rychle, mezi jinými zabere neúnosně mnoho času.“ Podniky by měly s touto problematikou počítat, aby se nedočkaly nepříjemného překvapení například v případě příliš dlouhého výpadku služeb.