Hlavní navigace

Test tiskáren pro kanceláře I.

13. 6. 2011

Sdílet

V dnešním testu vám přinášíme srovnání několika zajímavých tiskáren na trhu. Zaměříme se zejména na jejich vlastnosti a rychlost tisku.

Analytici očekávají na letošní rok vzrůst počtu prodaných tiskáren o více než 37 milionů kusů. Podíl barevných a černobílých modelů se přitom nemá výrazně změnit. Ani v použitých technologiích se zřejmě neobjeví žádná převratná novinka. Od tiskáren pro kanceláře a malé podniky se očekávají snadná použitelnost, co nejméně problémová údržba a dlouhá životnost jak celých zařízení, tak komponent. V následujícím textu vám přinášíme výběr několika zajímavých produktů na trhu, zítra pak v dokončení článku najdete i tabulky shrnující vlastnosti a rychlost všech testovaných modelů.

Přednost jsme při výběru dávali novinkám. Neomezovali jsme se přitom na jeden druh zařízení, a tak se do testu dostaly tiskárny barevné i černobílé, samostatné i multifunkční.

Pro srovnání rychlosti tisku jsme všechna zařízení otestovali za stejných podmínek, se základním nastavením rozlišení a s připojením přes USB na stejný počítač. Tiskli jsme, pokud to bylo možné, nejméně ve dvou režimech, barevně i černobíle, dokument Word s 18 stránkami textu a několika malými obrázky a dokument PDF s 20 stránkami textu a většími obrázky. Pokud to šlo, vyzkoušeli jsme tisk i s různými způsoby emulace. Důležitým údajem byl čas tisku i doba od příkazu k tisku do vytištění první stránky. Kde to bylo možné, měřili jsme čas pro start ze studeného i z teplého stavu. Zjištěné doby a rychlosti byly podle očekávání – vzhledem k tištěným dokumentům – o poznání horší, než výrobci udávané optimální hodnoty. Podívejme se v dalším textu na jednotlivé tiskárny podrobněji. Některé údaje už byly uvedeny v přehledové tabulce, ale protože souvisejí s jinými podrobnostmi u konkrétních modelů, ještě se k nim vracíme.

Brother HL-3040CN
Tato barevná LED tiskárna určená pro kanceláře tiskne až 17 stran A4 za minutu v rozlišení až 2 400 x 600 dpi. Do zásobníku papíru se dá vložit až 250 listů formátu A4 s gramáží 60–105 g/m2. Nejmenší podporovaný formát je A6. Kromě zásobníku je možné použít ruční podavač na 1 list gramáže 60–163 g/m2 od formátu A4 až po dopisní obálku. Výstupní zásobník pojme 100 listů. Ovladače jsou pro všechny verze Windows, Mac OS X 10.3 a vyšší a Linux. Doba zahřátí je do 27 sekund, rychlost tisku až 16 barevných nebo černobílých stran A4. Příkon tiskárny je 480, 70 a 8 W (v režimu práce, pohotovost a spaní). Tiskárna nabízí ekologické režimy spotřeby toneru a energie.

Tiskárna má procesor NEC VR5500 na 300 MHz, paměť 32 MB, rozšiřitelnou až na 544 MB. Připojení je po USB 2.0 a 10/100Base TX Ethernetu. Tiskárna nabízí zabezpečený tisk a možnost práce na SSL. Pro nastavení ovladače je k dispozici pomocník Driver Deployment Wizard, se kterým probíhá instalace opravdu rychle a snadno. Tiskárna má emulaci GDI. Základní mechanizmus zařízení má životnost 50 000 stran, sada fotoválců 15 000 stran. Pro místní ovládání slouží tlačítka a jednořádkový displej se 16 znaky.

Model, který jsme měli pro testy, dosud nebyl použit, a tak bylo třeba nejprve odstranit zajišťovací prvky mechanizmu. S pomocí instalační příručky to bylo dost snadné. Také nastavení ovladačů proběhlo bez potíží, jen bylo třeba respektovat pokyny uvedené v instalační příručce. Zkontrolovali jsme nastavení tiskárny, vytiskli kontrolní stránku a provedli dva testovací tisky. Vyšší rychlost tisku a kratší doba startu u černobílého tisku byly trochu překvapivé, takže jsme černobílý tisk zopakovali, ale proběhl se stejnými výsledky.

Podle výrobce je doba zahřívání do 27 sekund a doba do první stránky 17 sekund. Naše opakované měření potvrdilo pro černobílý tisk jen 12 sekund náběhu z teplého stavu.

Canon i-Sensys LBP6000
Je to malá černobílá laserová tiskárna, nenáročná na prostor v kanceláři nebo doma. Tiskne až 18 stran A4 v rozlišení 600 x 600 dpi (nebo až 2 400 x 600 dpi) za minutu, prodleva do první stránky ve studeném stavu je do 8 sekund. Zatížení může být až 5 000 stran za měsíc. Vstupní zásobník má kapacitu až 150 stran A4 (nastavitelný až do A6), výstupní až 100 stran. Gramáž může být 60–163 g/m2. Pro ovládání slouží dvě tlačítka a jeden indikátor LED.

Připojení je přes port USB 2.0, tiskárna pracuje s jazykem CAPT. Ovladače jsou pro Windows, Mac OS X od 10.4 a Linux. Normovaná spotřeba energie TEC je 0,5 kWh za týden.
Lákavě malé rozměry této tiskárny poněkud znehodnocuje nutnost odklopit přední stěnu, která slouží jako vstupní zásobník papíru. I tak jsou však výsledné rozměry velmi příznivé a předurčují toto zařízení do omezených kancelářských prostorů i pro domácí použití.

Další předností této tiskárny je její rychlý start. Podle výrobce je zahřívací doba 0,5 sekundy z režimu spánku a asi 10 sekund od zapnutí. První stránka se tiskla v souladu s údaji výrobce.

Epson AcuLaser C3900N
Je to laserová barevná tiskárna s oboustranným tiskem. Tiskne až 30 barevných nebo černobílých stran A4 za minutu. Rozlišení má 600 x 600 dpi. Limit zatížení je 120 000 stran za měsíc. Zahřívací doba je do 39 sekund, vytištění první stránky ze studeného stavu do 13 sekund. Zařízení má duplexní tisk, kapacita zásobníku je až 350 listů A4, výstupní zásobník pojme až 200 listů. Povolená gramáž papíru je 60–210 g/m2.

Tiskárna má připojení USB 2.0 a 10/100Base TX Ethernet. Tiskové jazyky jsou PCL 6, PCL 5c a 5e, PostScript 3. Ovladače jsou pro všechny varianty Windows a Mac OS x od 10.3. Procesor má rychlost 800 MHz a pracuje s pamětí 256 MB, rozšiřitelnou na 768 MB. K ovládání se nachází na předním panelu kromě tlačítek barevný třířádkový displej.

Také toto zařízení bylo zcela nové a domníváme se, že bez obrázků v instalačním návodu by odstranění všech zajišťovacích prvků asi nebylo na sto procent úspěšné. S pomocí ilustrací ale proběhlo všechno dobře včetně instalace ovladačů a doprovodného softwaru.

Provedené testy tisku ukázaly zahřívací dobu ze studeného stavu v mezích údajů výrobce, zatímco naměřená doba tisku první stránky z teplého stavu byla o poznání větší, než udává výrobce.

HP LaserJet Pro CM1415fnw
Jde o barevné laserové multifunkční zařízení schopné tisknout, skenovat a faxovat. Navíc může tisknout z bezdrátové sítě WiFi a s pomocí služby HP ePrint i prostřednictvím webu i z mobilních zařízení.

Tiskárna tiskne až 8 barevných stran A4 za minutu nebo až 12 černobílých stran A4 za minutu. Rozlišení je jak pro černobílý, tak barevný tisk 600 x 600 dpi. Prodleva do tisku první strany v režimu Připraveno je do 26 sekund pro černobílý a 32 sekund pro barevný tisk. Měsíční zátěž může být až 30 000 stran A4, ale doporučuje se 300–1 500 stran za měsíc. Vstupní zásobník papíru pojme 150 listů, výstupní zásobník 125 listů. Zařízení může tisknout oboustranně s ručním podáváním. Procesor tiskárny pracuje na 600 MHz a s pamětí 160 MB. Tiskárna pracuje s jazyky PCL 6, PCL 5c a s emulací PostScript úrovně 3. Ovladače jsou pro Windows, Mac OS X od verze 10.5.8, Red Hat Linux 5,0, Suse Linux od 10,3, Ubuntu od 8.04, HP UX 11, Solaris 8 nebo 9 a další. Připojení je přes port USB 2.0, 10/100BaseT Ethernet anebo bezdrátové přes adaptér 802.11 b/g/n.

Práce s tímto zařízením byla snadná, instalace ovladačů proběhla rychle a tiskárna byla připravena tisknout za velmi krátkou dobu. Start z pohotovostního režimu pro barevný tisk souhlasil s údajem výrobce, zatímco start černobílého tisku byl o pár sekund pomalejší.

Dokončení testu a tabulky vám přineseme zítra...

Koupit
Vyšlo v Computerworldu 5/2011
Časopis lze koupit se slevou 20 %