Hlavní navigace

Test: Wi-Fi 802.11n směrovače v praxi

Rychlost 300 Mb/s je velmi silným lákadlem a upgrade na router s podporou 802.11n se dnes rozhodně vyplatí. Trh je přitom doslova zaplaven nejrůznějšími produkty a škála cen i možností je nepřeberná...
Petr Velecký 10. 7. 2009

Sdílet

Po poněkud rozpačitém startu a váhavém přijetí nového bezdrátového standardu 802.11n, který je dosud teprve ve stádiu druhé verze návrhu označované jako Draft 2.0, je dnešní situace přece jen optimističtější. Wi-Fi zařízení kategorie „N“ s teoretickou rychlostí bezdrátového přenosu až 300 Mb/s se začala množit jako houby po dešti, neboť adopce poslední verze standardu se rozšířila i do produktových portfolií někdejších skeptiků, stejně jako do produktů podnikové kategorie. V následujícím testu si představíme osm zajímavých produktů z nabídek bezdrátových směrovačů na současném trhu.

Druhý draft standardu 802.11n už je na světě nějakou dobu a není bez zajímavosti, že ačkoliv drtivá většina výrobců dodávajících své produkty na trh orientovaný na domácnosti nebo malé firmy už jej od delší dobu využívá, v podnikovém segmentu je tomu trochu jinak. Tady je jeho adopce poněkud pomalejší a většina předních výrobců jej implementuje spíše opatrně. Pokud bychom se podívali do jejich portfolií výrobců, záhy zjistíme, že ačkoliv někteří nabízejí i moderní zařízení třídy N, u mnohých z nich hrají v rámci nabídek bezdrátových produktů určených ryze pro firemní prostředí stále klíčovou roli řady modelů, jež jsou založeny na plně standardizovaných 802.11a, b či g.

Důvodů bychom patrně našli více. Zákazníkům z podnikového prostředí musejí výrobci zaručit maximální spolehlivost a do budoucna i plnou kompatibilitu, což je v situaci, kdy se standardizace zasekla na bodě mrazu, přece jen složitější. Logicky přetrvává otázka, zda je pro koupi a nasazení zařízení kategorie N již nyní ten správný čas. V jejich prospěch mluví zejména skutečnost, že díky velkému rozšíření tohoto typu produktů v segmentu SOHO měl návrh 802.11n Draft 2.0 možnost prokázat svou životaschopnost a spolehlivost, takže po dvou letech praktického uplatnění v domácích produktech postupně začíná pronikat i do podnikových síťových prvků, jako jsou přístupové body apod. Roli zde ale sehrává i rostoucí poptávka, která plyne z toho, že zařízení kategorie N s udávanou rychlostí 300 Mb/s nabízejí velmi dramatický nárůst výkonu oproti produktům postaveným na bázi předešlého standardu 802.11g, ač po vylepšení technologiemi typu MIMO poskytují velmi dobrý výkon, dosah i spolehlivost.

Abychom si to ověřili, otestovali jsme celkem osm aktuálních modelů bezdrátových směrovačů od stejného počtu výrobců – konkrétně jsou zastoupeny značky Asus, Belkin, D-Link, DrayTek, Fritz!, Netgear, Tenda a Zyxel. U mnoha testovaných produktů se veskrze jedná o takové, které jsou určeny spíše pro SOHO nebo menší firmy, některé pak představují ryze firemní produkty.

Na základě našich výkonnostních testů můžeme říci především jedno: Přechod na standard 802.11n v jeho současné podobě se už nyní vyplatí. Zejména pro uživatele notebooků může rychlost těchto směrovačů znamenat životaschopnou náhradu pevného připojení. Pomineme-li běžná rizika, jako jsou rušení a interference či výkonnostní výkyvy při současném připojení více uživatelů, ukázaly se testované produkty jako vesměs stabilní, disponující velkým dosahem. Problémy neměly ani při práci ve členitějším prostředí oddělené jednou či dvěma zdmi.

Také problém s interoperabilitou při komunikaci zařízení různých výrobců se dnes nejeví nijak závažný, spíše naopak. Ačkoliv jsme neprováděli výkonnostní testy každého routeru s každým z dodaných klientských adaptérů, naše zkušenosti potvrdily, že například při komunikaci s klientem využívajícím Wi-Fi čipset  platformy Intel Centrino 2 i můžete počítat s výrazným nárůstem rychlosti oproti zařízením pro 802.11g a často i se zcela srovnatelnými výsledky oproti homogenním kombinacím. To je zajímavé i proto, že dnes jsou již prakticky všechny aktuálně prodávané notebooky vybaveny bezdrátovým čipsetem s podporou 802.11n, takže s výjimkou starších počítačů bez Wi-Fi kategorie N možná nebudete chtít investovat do často ne právě nejlevnějších klientských adaptérů. Adaptéry jsme ve všech případech obdrželi v provedení USB, což je dnes, jak se zdá, převažující varianta výhodná zejména z toho hlediska, že ji můžete využít s jakýmkoliv počítačem (což už dnes neplatí například o dříve velmi oblíbených PCMCIA variantách).

Funkcionalita

Jak ukazuje náš přehledový test, pokud bychom sledovali čistě jen podporu 802.11n bez ohledu na další vlastnosti, cenové rozpětí mezi produkty je velmi široké – sahá od levných základních (ale stále výkonných) produktů po funkčně bohatá zařízení s nadstandardními a užitečnými možnostmi, takže ceny (bez DPH) sahají od necelých 1 500 Kč až po zhruba sedm tisíc korun. Některé z produktů tak poskytují velmi dobrou základní funkcionalitu a vysoký bezdrátový výkon za přijatelné peníze, zatímco jiné představují univerzální zařízení, které poslouží jako centrální bod sítě menší firmy, která kromě připojení k internetu a bezdrátové lokální sítě využívá také VoIP či další služby.

Produkty disponují funkcionalitou potřebnou pro rozumnou využitelnost v menší firmě či pobočce – jde především o podporu plnohodnotných bezpečnostních funkcí či QoS pro prioritizaci provozu. Nezbytné jsou možnosti šifrování podnikové úrovně a běžná je také možnost autentizace proti serveru Radius. Nezřídka bývají Wi-Fi směrovače vybaveny také SPI firewallem, podporou NAT a funkcionalitou filtrování obsahu. Dobrou zprávou je, že u většiny nových modelů bezdrátových produktů kategorie 802.11n už převládá přítomnost gigabitových portů, což zaručuje možnost rychlého pevného propojení v rámci menší sítě. Jejich přítomnost je ale aspektem, který má výrazný vliv na cenu – ta nejlevnější zařízení zůstávají u 100Mb/s rychlosti.

Vrátíme-li se ještě k výši pořizovacích nákladů, je nutné dodat, že zejména pokud počítáte s bezdrátovým připojením starších desktopů a notebooků, jež nejsou vybaveny poslední verzí Wi-Fi čipsetu pro 802.11n (řada Intel WiFi Link 5000), více než cena samotného routeru by vás možná měla zajímat cena adaptérů, která při nákupu jejich většího počtu může snadno mnohonásobně převýšit investici do samotného směrovače. U všech testovaných produktů samozřejmě platí, že jsou plně kompatibilní s jeho předchůdci 802.11b/g, takže není problém je využít v kombinaci se starší verzí adaptéru nebo Wi-Fi čipsetu v notebooku.

Asus RT-N15
Model RT-N15 je zatím poslední variací společnosti Asus na téma 802.11n, která představuje výkonný a zároveň moderně řešený, úsporný a uživatelsky přívětivý router připravený pro rychlou bezdrátovou komunikaci a pevnou gigabitovou síť.

Na první pohled jde o běžnou záležitost – nenápadný, ale příjemný design ozvláštňuje jen série LED na předním panelu, zatímco vzadu najdete prakticky pouze 4 + 1 síťový port a tlačítko WPS pro rychlé zabezpečení. Pevná část je však plně gigabitová, a to se týká nejen čtyřportového switche, ale i WAN portu, což ocení uživatelé s širokopásmovým připojením k internetu. Bezdrátová část využívá trojici interních antén, což přispívá ke kompaktnosti produktu, který lze takto provozovat ve svislé poloze.

K zajímavým vlastnostem patří zejména možnosti snadné konfigurace, kdy kromě průvodce Quick Setup ve webovém správním rozhraní máte k dispozici i další funkce pro zjednodušení základní konfigurace. Jde konkrétně o funkci WPS (WiFi Protected Setup), která dovoluje snadnou a bezpečnou bezdrátovou konfiguraci s využitím příslušné utility a zmíněného stejnojmenného tlačítka na zadní straně routeru. Alternativou je pak WCN (Windows Connect Now) pro automatické rozpoznání routeru počítačem s OS Windows Vista bez nutnosti konfigurace přes webové rozhraní.

Pro zjednodušení nastavení QoS jsou k dispozici volby, jež dovolují bez složité konfigurace portů kliknutím na tlačítka ihned upřednostnit provoz pro VoIP/video streaming, internetové aplikace a FTP nebo hry. Kromě toho lze ručně vytvořit seznam maximálně osmi pravidel s uvedením služby, zdrojové IP a cílového portu a mezi nimi definovat priority. Mezi možnostmi pro zabezpečení nechybí běžné varianty šifrování WEP, WPA/WPA2 a autentizace přes WPA/WPA2 prostřednictvím podnikového Radius serveru (802.1x) či předem nasdíleného klíče, nebo přímo proti Radius serveru bez šifrování. Router samozřejmě podporuje služby jako NAT, virtuální DMZ či DDNS.

Kromě funkcionality a výkonu myslí výrobce také na spotřebu – přepínač podporuje tzv. Green Ethernet, takže implementuje technologii umožňující detekovat délku síťového kabelu a na základě toho pak zvolit nastavit napájecí napětí (kratší kabely totiž dovolují jeho snížení). Tento cenově zajímavý router se vyznačuje velmi dobrými výkonnostními výsledky – patřil k nejrychlejším v testu – a solidním pokrytím. Pozornost věnujte pouze dražšímu USB adaptéru, jehož cena je přece jen vyšší než u konkurence.

AVM Fritz!Box Fon WLAN 7270
Produkt společnosti AVM je jedním z produktů, jež mají ambice uspokojit širší požadavky firemních zákazníků, a svým pojetím se tak částečně blíží níže popisovanému produktu Draytek. Kromě základní funkcionality bezdrátového routeru a přepínače LAN totiž opět nabízí podporu pro VoIP, takže může sloužit jako skutečná komunikační centrála poskytující veškeré datové i hlasové služby.

Z řady testovaných routerů vybočuje tím, že jde o zařízení vybavené integrovaným DSL modemem (samozřejmě i ostatní výrobci poskytují takové alternativy k námi testovaným produktům), pokud však chcete využít jiný typ připojení, můžete jako WAN využít první ze čtveřice pomalejších 100Mb/s ethernetových portů LAN. Přes USB lze připojit až čtyři sdílená zařízení pro ukládání dat nebo tisk dokumentů.

V prostředí bezdrátové sítě je Fritz!Box schopen komunikovat se zařízeními podporujícími  standardy 802.11a/b/g i n, což naznačuje že jde o jedno ze dvou dual band zařízení schopné pracovat v pásmu 2,4 i 5 GHz. K dispozici je většina běžných funkcí s nimiž se můžete setkat u většiny ostatních Wi-Fi routerů v testu včetně šifrování bezdrátového provozu pokročilými algoritmy a autentizace, SPI firewallu atd. Rozsah možností nastavení je trošku užší, ale to je dáno už tím, že zařízení nemá sloužit pouze jako Wi-Fi směrovač.

Ke klíčovým vlastnostem tohoto produktu ale patří zejména podpora hlasových služeb, neboť s jeho pomocí můžete ve vaší firmě zprovoznit internetovou telefonii a využívat i bezdrátové či analogové komunikační kanály. Coby jednoduchá SIP ústředna podporuje až deset SIP účtů a záznam hlasových zpráv. Zařízení navíc obsahuje dva porty pro připojení analogových přístrojů (kupříkladu telefonu a faxu) a digitální rozhraní pro ISDN telefony – je jich podporováno až osm. Aby toho nebylo málo, může toto zařízení sloužit také jako základna pro bezdrátovou komunikaci pomocí až šesti telefonů DECT (s podporou GAP).

Po stránce výkonnostních výsledků při našich testech se Fritz!Box projevil v dobrém světle, nicméně je jasné, že hlavním lákadlem je kombinace popisovaných funkcí v jediném zařízení, které může být zajímavou volbou pro malou firmu či pobočku, v níž se postará o veškerou komunikaci. Vzhledem k nabídce funkcí se cena jeví jako odpovídající, zvláště pokud zvážíme, že je zařízení schopno nahradit malou pobočkovou ústřednu a zároveň poskytuje kvalitní bezdrátový routek, byť pouze s přepínačem s rychlostí Fast Ethernetu.

Belkin N+ F5D8235-4
K letošním novinkám v nabídce Belkinu patří produkty řady N+, jejíhož zástupce jsme v tomto kole testů prověřili v kombinaci s příslušným USB adaptérem stejné značky. Podobně jako v případě Asusu a většiny dalších se jedná o zařízení určené pro pásmo 2,4 GHz. I díky tomu je ale nabízen za velmi příznivou cenu, která v kombinaci s přijatelnou cenou klienta a dobrou funkční výbavou znamená velké plus.

Opět se jedná o produkt navržený pro vertikální umístění, tentokrát však se dvěma externími anténami vyčnívajícími z jeho horní části. Na plastovém šasi se o efekt postarají modré stavové LED, jimž vévodí „měřič rychlosti“ downloadu, který poskytne alespoň přibližnou okamžitou informaci o využití připojení.

V zadní části tak kromě standardního čtyřportového gigabitového přepínače najdete USB 2.0, což je praktická drobnost umožňující připojení externího úložiště (USB disku), jež může být sdíleno v rámci pevné i bezdrátové sítě. Běžný a levný USB disk proto může sloužit jako jednoduché síťové úložiště NAS. Prvotní instalace je snadná a rychlá díky průvodci Setup Assistant a pomocí Storage Managera pak můžete lehko získat přístup k síťové storage připojené k USB. K úložišti se však bez problému dostanete i přes prohlížeč souborů ve Windows. Pro externí disk jsou podporovány souborové systémy FAT, FAT32 a NTFS a lze je do sítě zapojit (přes běžný USB hub) až čtyři najednou.

Po stránce zabezpečení je na tom směrovač N+ dobře, neboť podporuje WEP, WPA/WPA2 (Personal i Enterprise), autentizaci proti Radius serveru atd.  Můžete rovněž povolit přístup návštěvníkovi, tj. poskytnout přístup k internetu počítači, který jinak ponecháte mimo vaši síť. Nechybí funkce WPS, díky níž router N+ dovoluje provést snadnou konfiguraci zabezpečení pomocí WPA. K dispozici je dále SPI firewall pro ochranu proti běžným útokům a jednoduchá kontrola přístupu dovolující omezení přístup k různým síťovým službám pro jednotlivá PC nebo více počítačů pro určité dny či rozpětí hodin. Samozřejmostí je i filtrování MAC adres, podpora NAT, klonování MAC, VPN pass-through, DHCP, DMZ či UPnP.  Opět lze směrovač provozovat také v režimu access pointu, kdy není využit firewall a NAT. Co se týká QoS, jsou možnosti omezeny na pouhé zakliknutí volby WMM (Wi-Fi Multimedia) pro prioritizaci multimediálního či VoIP provozu citlivého na latenci a šířku pásma – za předpokladu, že WMM (standard 802.11e) podporují i koncová bezdrátová zařízení v síti (telefony, notebooky apod.).

Výkonnostně se tento produkt držel velmi zdatně, a ač se nejedná přímo o rekordní výsledky, s přihlédnutím k faktu, že jde o nejlevnější router s gigabitovým switchem a s užitečnou podporou USB storage, se jedná o velice zajímavou volbu.

D-Link DIR-855

Na poli produktů pro 802.11n není D-Link žádným nováčkem a se svým nejnovějším přírůstkem do své rodiny routerů nabízí technologicky vyspělé a nadstandardně vybavené bezdrátové zařízení. Zacíleno je sice primárně na SOHO, ale hledáte-li spolehlivý Wi-Fi router do firemní sítě, jste na správné adrese.

Horizontálně orientované šasi zaujme kromě tří externích antén v konfiguraci MIMO na první pohled zejména efektním OLED displejem na horní ploše směrovače. Ten poskytuje velmi dobře viditelnou, odkudkoliv čitelnou indikaci stavu, aktuální rychlosti a činnosti směrovače formou grafických ikonek a hesel namísto běžných LED.

Ještě zajímavější jsou nicméně vnitřnosti zařízení. Jde totiž o produkt pracující v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz s možností fungovat v obou současně s využitím maximální rychlosti. To může být užitečné z více úhlů pohledu – pásmo 2,4 GHz je dnes využíváno v mnohem větší míře nejrůznějšími typy zařízení, takže na frekvenci 5 GHz vám hrozí menší riziko rušení jinými bezdrátovými sítěmi apod. Kromě toho můžete dosáhnout zefektivnění provozu, kdy typicky multimediální aplikace citlivé na latenci a šířku pásma mohou využívat volnější 5GHz oblast, zatímco pro běžné internetové služby (e-mail, surfování) vyhradíte frekvenci 2,4 GHz. Router tak může pracovat jako dva samostatné přístupové body, tvořící dvě bezdrátové sítě (Guest Zones) s vlastními jmény SSID a různými bezpečnostními politikami. V každém pásmu lze nastavit jeden ze tří režimů – 802.11g, 802.11g+n, nebo pouze 802.11n pro 2,4 GHz a 802.11a, 802.11a+n, či jenom 802.11n pro 5 GHz.

Tuto vlastnost routeru sice neodrážejí naše standardní výkonnostní testy (které i tak dopadly velmi dobře), ale na základě zkušeností z reálného provozu s více současně běžícími aplikacemi můžeme konstatovat, že dopad na výkon a především stabilitu provozu je dosti znatelný. V tabulce jsou uvedeny lepší výsledky odpovídající provozu v pásmu 5 GHz.

DIR-855 nabízí standardní čtyřportový switch a gigabitovou rychlost podporuje nejen na LAN portech, ale také na straně WAN. K USB portu můžete za účelem sdílení připojit tiskárnu či úložné zařízení. Instalace je s využitím průvodce spouštěného z přiloženého CD velmi snadná a menu, k němuž se dostanete z prohlížeče, nabízí docela pružné a přehledně uspořádané možnosti dalších nastavení. Podporovány jsou všechny běžné síťové i bezpečnostní služby, jež bychom očekávali včetně funkce virtuálního serveru a port forwardingu, stejně jako QoS. Router opět podporuje WMM a dovoluje prioritizovat streamingové či VoIP aplikace, ale umožňuje použít i pokročilá nastavení skrytá pod menu WISH (WLAN Intelligent Stream Handling) a nastavit kvalitu podle portu či IP. Přístupovou kontrolou pak lze omezit dobu přístupu do sítě či zablokovat hry a P2P aplikace. Praktickými funkcemi může být také základní webový filtr či tzv. Inbound Filter pro nastavení pravidel filtrování příchozího provozu na základě rozsahu IP adres. K dispozici je SPI firewall, NAT a aplikační brána (Application Level Gateway) pro zpracování protokolů jako SIP, RTSP či IPSec při využití NAT.

D-Link patří k těm, kdo myslí také na úsporu energie, takže nás potěšilo nejen to, že displej se po kontrole stavu po chvíli automaticky vypíná (ostatně tytéž informace lze sledovat pomocí dodávaného softwarového widgetu), ale také schopnost zjišťování délky kabelu připojeného k LAN portu za účelem eventuálního snížení spotřeby. Navíc router detekuje vypnutí zařízení napojeného na LAN port, a ten pak uvede do úsporného pohotovostního stavu.
Oproti jiným SOHO modelům nemůže pozornému pohledu uniknout znatelně vyšší cena, vzhledem k možnostem a funkcím ji však nepovažujeme za přemrštěnou. Hledáte-li výkonný směrovač pro vysoce stabilní provoz a s flexibilními možnostmi konfigurace, jste na té správné adrese.

Draytek Vigor 2820Vn

Produkt společnosti Draytek je na rozdíl od ostatních konkurentů v testu orientován prakticky striktně na firemní klientelu a bylo by příliš zjednodušující jej označit za běžný Wi-Fi routek. Technicky vzato se jedná o ADSL2/2+ router vybavený nejen podporou Wi-Fi, ale také funkcionalitou pro VoIP a pokročilým podnikovým firewallem a VPN. Tato řada produktů přitom obsahuje modely s různými konfiguracemi a bezdrátová technologie je pouze jednou z jeho vlastností, která ve skutečnosti ani není implementována ve všech modelech.

Co se týká hardwarové konfigurace 2820Vn, ta začíná u dvojce WAN portů, z nichž jeden je vybaven také ADSL modemem (což jsme pro účely testu nepožadovali) a druhý může sloužit například pro redundantní připojení (s možností fail-overu). Dále je k dispozici pouze jeden gigabitový a tři 100Mb/s LAN porty, což je kompromis, který mnoha firmám vyhoví. Krom toho zde najdete konektor pro připojení analogového telefonního přístroje a telefonní linku. Nakonec zmiňme ještě USB, které dovoluje sdílet tiskárnu v síti nebo instalovat 3G USB modem, pokud by vám dvojice WAN nestačila. Správu můžete provádět přes webové rozhraní i příkazovou řádku.

Co se týká podpory Wi-Fi, může Vigor komunikovat s jakýmkoliv zařízením podporujícím buďto 802.11b, g nebo pochopitelně také n. Pracuje přitom v pásmu 2,4 GHz a vybaven je třemi externími anténami. Tato část podporuje nezbytné zabezpečení prostřednictvím WEP, WPA, WPA2 a 802.11x serveru a k dispozici jsou všechny očekávané možnosti jako je skrytí SSID, kontrola MAC, prioritizace pomocí WMM, izolace bezdrátové sítě, ale také použití více SSID, identifikace dostupných AP atd.

Ke klíčovým funkcím ale patří ty z oblasti bezpečnosti a telefonie. K dispozici je plnohodnotný firewall, umožňující detailní nastavení pravidel a politik pro celou firemní síť, hloubkovou kontrolu (SPI), prevenci útoků typ DoS/DDoS, NAT i filtrování webového obsahu a kontrolu IM či P2P aplikací. Kromě toho router poskytuje i klasickou VPN s podporou až 32 tunelů přes běžné protokoly jako IPSec, PPTP, L2TP či L2TP over IPSec. Také možnosti řízení QoS už odpovídají potřebám SMB či podnikového prostředí – budete tak schopni garantovat potřebnou šířku pásma pro VoIP, klasifikovat a prioritizovat provoz tam i zpět atd.

Velmi zajímavou volbou ale bude tento router především pro firmy, které zároveň počítají s využitím internetové telefonie, neboť nabízí také SIP rozhraní a základní služby IP pobočkové ústředny včetně možnosti přímého napojení na veřejnou telefonní síť a podpory až 12 SIP registrátorů.

Z hlediska výkonu při bezdrátové komunikaci jde o spolehlivou volbu, ale nutno dodat, že těžiště leží někde jinde, než u ostatních testovaných produktů. Vigor 2820Vn může mnoha menším firmám poskytnout všestranný a univerzální router,  který kromě bezpečnostních a síťových funkcí dovoluje také využití internetové telefonie bez potřeby investic do dalších síťových prvků.

Netgear RangeMax WNR3500
Bezdrátové zařízení z dílen Netgearu přichází v provedení, které bude povědomé těm, kdo měli možnost se setkat se staršími Wi-Fi produkty řady RangeMax. WNR3500, nejvýkonnější model bezdrátových routerů RangeMax, vyznačující se především zvýšeným dosahem, zaujme nenápadným a jednoduchým šasi, které ovšem ukrývá hned osm interních antén.

Zatímco čelní panel nabízí jen sérii LED pro základní indikaci stavu, vzadu najdete obvyklou čtveřici LAN portů – s podporou gigabitových rychlostí – a síťovou přípojku k WAN. Tlačítko WPS je už nezbytným prvkem pro rychlé nastavení zabezpečovacích parametrů, v tomto případě však možná budete postrádat podporu WPA(2) Enterprise s možností autentizace proti Radius serveru. K dispozici máte kromě WEP pouze WPA/WPA2-PSK. Jinak je ale router po stránce bezpečnosti vybaven slušně, neboť nabízí NAT i SPI firewall a podporuje VPN pass-through (až pro dva tunely) nebo DMZ. Můžete blokovat přístup k webům podle klíčových slov či k některým internetovým službám (včetně nastavení časového plánu), filtrovat obsah či omezit přístup na základě MAC atd.

Režim provozu bezdrátové sítě se u tohoto zařízení, pracujícího v pásmu 2,4 GHz, nastavuje podle požadované maximální rychlosti, nikoliv volbou podporovaných standardů, takže můžete volit mezi módy 54 Mb/s, 145 Mb/s (dva datové streamy pro zařízení typu 802.11b/g – kupodivu jde o defaultní mód) a 300 Mb/s. Kvalitu služeb si můžete nastavit pro specifické aplikace, hry nebo také pro porty přepínače či MAC adresy zařízení v síti a podporováno je i WMM – v tomto směru shledáváme možnosti WNR3500 v dané kategorii zařízení velmi slušnými. Samozřejmostí je podpora WPS (pod označením Push ‘n’ Connect) pro snadné připojení bezdrátových zařízení. Webové rozhraní  doplňuje automatická kontextová nápověda, takže většinu nastavení lze provést snadno a bez komplikací.

Z hlediska rychlosti přenosu patřil WNR3500 k těm nejvýkonnějším routerům v tomto testu, za zmínku ovšem stojí zejména velmi dobrý dosah a stabilní provoz na větší vzdálenosti. Díky většímu počtu interních antén jsme se při běžné práci nesetkali s žádnými výpadky či výraznými výkyvy ve výkonu (i když s rostoucí vzdáleností pochopitelně rychlost přenosu klesá). Mezi směrovači kategorie N s gigabitovým přepínačem představuje WNR3500 zařízení s velmi dobrým výkonem, nicméně v jinak obvyklé a dostačující nabídce funkcí může citelněji chybět především podpora WPA/WPA2 Enterprise a autentizace na Radius serveru – což podtrhuje orientaci produktu na domácí prostředí.

Tenda W302R
Pokud přijde řeč na skutečně levné řešení pro vytvoření rychlé bezdrátové sítě, avšak bez zvláštních nároků na rychlost ethernetového propojení, můžete bez skrupulí sáhnout po některém z výrazně lacinějších modelů Wi-Fi routerů kombinovaných s pomalejším přepínačem podporujícím rychlosti do 100 Mb/s. Mezi ty patří zástupce značky Tenda (neznamená to ovšem, že by výrobce neměl v nabídce gigabitový model), který díky pomalejším LAN portům sice v tomto směru nemůže konkurovat gigabitovým modelům v testu, nicméně tuto skutečnost kompenzuje více než dostatečně cenou. Ta je v tomto případě nejnižší z celého „startovního pole“ a nutno dodat, že rozdíl oproti průměru je dosti výrazný – nemluvě o srovnání s těmi nejdražšími testovanými routery. Tento fakt zdůrazňuje také bezkonkurenční cena USB adaptéru, která je výhodná zvláště pokud WLAN obsahuje větší počet klientů.

S ohledem na řečené je jasné, že lze jen ztěží očekávat „extra“ vlastnosti, jako u dražších produktů, hledáte-li především klasický Wi-Fi směrovač pro 802.11n pro rychlou bezdrátovou komunikaci, nabídne Tenda W302R prakticky vše, co budete potřebovat. Základní stanice je osazena známou pěticí portů v klasickém rozložení, tlačítkem WPS a stavovými LED po straně a trojicí externích antén. Samozřejmostí je snadná instalace a oceňujeme také dobře navržené webové správní rozhraní, k němuž se nápověda zobrazuje v pravém pruhu hned vedle hlavní obrazovky s nabídkou funkcí, takže nepřekáží při rychlé konfiguraci, ale je ihned k dispozici, pokud si nastavením některých parametrů nejste jisti.

Menu obsahuje všechny síťové i bezdrátové služby a funkce, které od tohoto typu zařízení očekáváte. Zabezpečení WLAN je možné díky podpoře WEP, WPA, WPA2, 802.11x i kontroly přístupu MAC. K dispozici je dále jednoduchý filtr klientů i URL a pouze jednoduchá ochrana proti útokům (SYN flood, LAND, Surf…) coby jednoduchá náhražka firewallu – zde ale máte pouze možnost ji aktivovat nebo vypnout bez podrobnějších nastavení, plnohodnotný SPI firewall zde nenajdete. Zařízení může pracovat jako DHCP server i virtuální server umožňující forwarding portů, vytvoření DMZ či využití funkce brány ALG pro FTP, IPSec atd. V nastavení WLAN nám pouze chyběla podpora samotného 802.11n, k dispozici je pouze kombinovaný mód 802.11b/g/n (a dále 802.11b, g nebo b/g). Kromě jednoduchého řízení šířky pásma pak bohužel nenajdete ani žádné další možnosti pro QoS.

Výkonnostně W302R nepatří k rekordmanům tohoto testu, nicméně stále je jasně patrné, že se jedná o směrovač třídy N, takže rychlost přenosu je v průměru relativně vysoká. Oproti směrovačům pro 802.11g jde o výrazný upgrade za velmi příznivou cenu routeru i (což je dobré zdůraznit) USB adaptéru. Upřednostníte-li úhlednější, kompaktní design s interními anténami, nabízí výrobce také model W301R se shodnými možnostmi, podobnými parametry a stejnou cenou.

ZyXel NBG420N
Dalším zástupcem cenově zajímavých směrovačů pro 802.11n je model NBG420N od společnosti ZyXel. Také v tomto případě je nízká cena odrazem faktu, že jde o produkt vybavený switchem s pouze 100Mb/s porty, pokud však kladete důraz zejména na rychlé bezdrátové připojení, je tento router plně připraven na všechny běžné požadavky a nabízí také velmi dobré nástroje pro zabezpečení a QoS.

Základní hardwarové provedení v podstatě ničím nepřekvapí, neboť se jedná o tradiční router s jedním WAN a čtyřmi LAN porty, všudypřítomným tlačítkem WPS a osazený dvěma anténami. Po stránce síťových služeb je však router vybavený velmi dobře a přináší některé zajímavé možnosti – zkušenosti výrobce se projevují především v oblasti bezpečnosti. Samozřejmostí je podpora dnes běžných a nezbytných standardů pro šifrování a autentizaci proti Radius serveru, nechybí ani SPI firewall, podpora DMZ či VPN pass-through. Vedle toho nicméně Zyxel nabízí také plnohodnotnou IPSec VPN, kterou lze využít typicky pro vytvoření bezpečného tunelu mezi různými lokalitami – tedy například mezi LAN v centrále a v pobočce či mezi domácí a firemní sítí, kde jednu stranu tvoří NBG420N, který může komunikovat s jakýmkoliv zařízením na bázi IPSec. Podporovány jsou přitom až dva tunely s vlastními politikami. Další bezpečnostní funkcí je filtrování obsahu, které dovoluje blokovat některé rizikové prvky webových stránek (ActiveX, Java applety, cookies atd.), blokování URL podle nadefinovaných klíčových slov apod. Funkci filtru lze naplánovat časově a můžete si zvolit důvěryhodný počítač v síti, na který se příslušná omezení vztahovat nebudou.

Pro nastavení QoS poskytuje router podporu WMM k zajištění potřebné kvality hlasu či videa atd., přičemž pro různé služby (e-mail, web, FTP či uživatelsky definované aplikace) si můžete úroveň prioritizace nastavit podle požadavků. To vše pak doplňuje správa šířky pásma pro různé služby včetně například VoIP přes protokol SIP, což ocení uživatelé internetové telefonie. Nutno říci, že menu – ač je uspořádáno přehledně a logicky – není z hlediska méně zkušeného uživatele tak intuitivní, jako u jiných routerů.

Co do dosažené přenosové rychlosti se ZyXel pohyboval na průměru, což je v dané cenové třídě dobrá zpráva. Spokojeni jsme byli také se stabilitou provozu a konzistencí  výkonu za různých podmínek (komunikace na větší vzdálenost či přes zeďatp.). NBG420N představuje levný, ale po stránce síťových služeb a bezpečnostních nástrojů velice dobře vybavený router vhodný pro ty, kdo požadují rychlé bezdrátové připojení a hodlají zůstat u stávající síťové infrastruktury na bázi Fast Ethernetu.