Hlavní navigace

Testovací verze Windows 8 přestanou fungovat za 3 týdny

22. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Upozornění na končící dobu použitelnosti se začne uživatelům objevovat 1. ledna 2013.

V průběhu ledna skončí testovací období zkušebních verzí systému Windows 8, uživatelům tedy zbývají zhruba tři týdny na upgrade na placenou a časově neomezenou verzi. Všechny tři veřejné zkušební verze - Developer Preview ze září 2011, Consumer Preview z února 2012 i Release Preview z května 2012 – mají nastaven limit použitelnosti na 15. ledna 2013. Po tomto datu bude možné systém sice dále spouštět a používat, uživateli ale budou život znepříjemňovat automatické restarty v hodinových intervalech.

Microsoft již na situaci kolem ukončení platnosti zkušebních verzí nějaký čas upozorňuje. Podle Licenční smlouvy s koncovým uživatelem (EULA) Windows 8 verze Release Preview „Nemáte právo používat software po vypršení doby jeho platnosti. Počínaje datem konce platnosti nebudete moci přistupovat k žádným neuloženým datům používaným v softwaru. Všechny aplikace získané prostřednictvím obchodu Windows Store pro vás nebudou k dispozici v následujících verzích, dokud znovu nebudou k dispozici pro stažení a dokud si je nestáhnete. Žádné další upozornění již nemusí následovat.“

Zkušební verze se také budou restartovat jednou za hodinu až dvě. Přesný interval není jasný, protože v příslušném dokumentu podpory Microsoftu jsou zmíněny oba intervaly. Na obrazovce se bude zobrazovat informační zpráva vyzývající k upgradu na placenou licenci. První upozornění se zobrazí dokonce dva týdny před vypršením limitu, tedy 1. ledna 2013. Bude obsahovat informaci o blížícím se vypršení platnosti zkušební verze.

Uživatelé zkušebních verzí ovšem při přechodu na verzi placenou musí počítat s tím, že si budou muset všechny aplikace nainstalovat znovu. Instalace totiž neumožňuje upgrade ze zkušebních verzí, ale pouze z plnohodnotných verzí Windows. I když Microsoft tvrdí, že aplikace přeneseny nebudou, podle informací na stránce Upgradujte na Windows 8 zkopírují verze Developer Preview a Consumer Preview soubory do systému Windows 8, umístí je ovšem do adresáře „Windows.old“, odkud je lze zkopírovat ručně. Upgrade z verze Release Preview na Windows 8 zachová pouze soukromé soubory uživatele, nikoli však nainstalované aplikace ani nastavení systému.

Nicmérně odborníci na Widnows nalezli řešení, jak lze zkušební verzi upgradovat na Windows 8 RTM, tedy na verzi určenou pro výrobce hardwaru a velké zákazníky. Upgrade na Windows 8 lze stáhnout z webu za bezmála 30 eur, tato zvýhodněná nabídka ale platí pouze do konce ledna 2013. Poté již bude pravděpodobně k dispozici za standardní cenu 150 eur.