Hlavní navigace

Těžba Litecoinů, Dogecoinů a dalších alternativ Bitcoinů - 7.díl

25. 7. 2014

Sdílet

 Autor: (c) Minerva Studio - Fotolia.com
Možná jste už něco zaslechli o nejznámější virtuální měně – bitcoinu. Jeho těžba je pro běžného uživatele velmi obtížná. Existují však další virtuální měny (tzv. altcoiny), jejichž těžba je daleko snazší. Napovíme, co k tomu potřebujete.

Koho by nezajímal Bitcoin, virtuální měna, jejíž historie vzniku je protkána pokoutními obchody, podvody obrovského rozsahu a lidmi, kteří se právě díky bitcoinu stali přes noc milionáři? Nejlepším způsob, jak do  světa virtuálních měn proniknout, spočívá v získání vlastních zkušeností. Ty pak získáte, pokud zkusíte s virtuálními měnami obchodovat.

Virtuální měnu můžete získat buď výměnou za své úspory v klasické měně, nebo vlastní těžbou. Pro obyčejné uživatele je však dnes těžba bitcoinů čím dál obtížnější, ne-li téměř nerealizovatelná. Je tu však ještě svět alternativních variant bitcoinu (tzv. altcoinů), který je k obyčejným uživatelům daleko přívětivější. Pojďte se podívat, co všechno obnáší těžba altcoinů.

 

Předchozí díl

Těžba pomocí GPU

Pokud chcete těžit pomocí grafické karty počítače, budete potřebovat program označovaný jako cgminer. Spustitelný program pro operační systém Windows si můžete stáhnout na internetové stránce http://k-dev.net/cgminer. Zajímat vás bude verze 3.7.2 nástroje cgminer, protože předchozí verze neměly podporu pro funkci scrypt hash používanou altcoiny. (Alternativním řešením je GUIMiner-scrypt – i ten podporuje těžbu altcoinů a namísto příkazového řádku používá grafické rozhraní). Při našich testech nám internetový prohlížeč Chrome sdělil, že cgminer patří mezi škodlivé programy a jeho stažení zablokoval. To samozřejmě není pravda. Pokud tedy chcete program cgminer stáhnout, pak buď musíte v internetovém prohlížeči Chrome vypnout ochranu proti malwaru, nebo pro stažení programu musíte použít jiný internetový prohlížeč.

Nezapomeňte aktualizovat ovladače grafické karty vašeho počítače, a pokud vlastníte grafickou kartu od firmy AMD, pak si stáhněte volitelný ovladač OpenCL.

Program cgminer nemusíte instalovat – stačí rozbalit obsah archivu ZIP do libovolné složky na vašem pevném disku. Program cgminer se spouští z prostředí příkazového řádku, ovšem můžete jej spouštět i prostřednictvím dávkového souboru. Pokud vám pojem dávkový soubor nic neříká, pak vězte, že se v podstatě jedná pouze o skript pro příkazový řádek uložený v souboru. Dávkový soubor můžete napsat klidně třeba i v programu Poznámkový blok.

 

soutez_casestudy

Pokračování

 

Byl pro vás článek přínosný?