Hlavní navigace

TikTok sdílí vaše data více než jakákoli jiná sociální síť, ukazuje nová studie

22. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Využíváte aplikaci sociální sítě TikTok? Pokud ano, vaše osobní údaje putují neznámo kam a stejně tak není jasné, co se s nimi děje. Úplně v pořádku ale není ani to, jak se k osobním údajům staví YouTube.

Vyplývá to ze studie, kterou v lednu zveřejnila společnost URL Genius zabývající se mobilním marketingem. Studie ukazuje je, že YouTube a TikTok sledují osobní údaje uživatelů více než jakékoli jiné sociální sítě.

YouTube, který patří společnosti Google, shromažďuje podle společnosti URL Genius vaše osobní údaje většinou pro své vlastní účely – například sleduje historii vašeho vyhledávání nebo vaši polohu, aby vám mohl zobrazovat relevantní reklamy. U TikToku, který vlastní čínský technologický gigant ByteDance, je to ale mnohem horší, jak napsal portál CNBC

Populární čínská síť, která loni v září oznámila, že překonala miliardu uživatelů, totiž většinou umožňuje sběr vašich údajů třetím stranám a je proto těžké říci, co se s nimi děje. V Česku mimochodem TikTok používá 1,5 milionu lidí.

Portál CNBC konstatuje, že u sledovačů třetích stran (third-party trackers) není v podstatě možné zjistit, kdo vaše data sleduje nebo jaké informace shromažďuje. Nová studie zároveň upozorňuje, že sledovače mohou monitorovat vaši aktivitu na jiných stránkách i poté, co aplikaci TikToku opustíte.

soutez_casestudy

URL Genius využila k hodnocení aplikací funkci Record App Activity, která je k dispozici pro iPhone nebo iPady od systému iOS 15. A s její pomocí spočítala, kolik různých domén sleduje aktivitu uživatele v 10 různých aplikacích sociálních médií – YouTube, TikTok, Twitter, Telegram, LinkedIn, Instagram, Facebook, Snapchat, Messenger a Whatsapp.

Právě YouTube a hlavně TikTok ostatní aplikace značně předběhly. V případě TikToku hned 13 ze 14 síťových kontaktů pocházelo od třetích stran. Podle studie ke sledování třetích stran docházelo i v případě, že uživatelé v nastavení jednotlivých aplikací nepovolili sledování.

Byl pro vás článek přínosný?