Hlavní navigace

Tip: 9 užitečných nástrojů pro uživatele cloudových služeb - 3.díl

21. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © James Thew - Fotolia.com
Díky důvěrně známým službám, jako je Gmail, Dropbox, Facebook či Instapaper, jsou části našich životů jako fotografie, dokumenty, kontakty apod. neustále online. Nemyslíte, že je nejvyšší čas s tím něco udělat a dostat vše pevně pod kontrolu?

Při troše úsilí můžete uzpůsobit prostředí cloudu tak, aby pro vás představovalo daleko efektivnější prostor přizpůsobený vašim potřebám. V podstatě se jedná o instalaci několika jednoduchých rozšíření pro internetový prohlížeč a dalších utilit, které vám odkryjí dosud neznámé možnosti oblíbených internetových služeb.

 

1. díl článku: Cloud Save

2. díl článku: Syncdocs

 

IFTTT

Nenechte se výše uvedeným názvem odstrašit. Jedná se o zkratku slov "If This, Then That". Internetová adresa nástroje je http://ifttt.com/, přičemž se jedná o velmi schopnou utilitu, která při vašich toulkách po cloudech přidá možnosti automatizace. Jako internetová služba nedůvěřující internetovému prohlížeči a operačnímu systému se připojuje přímo k jiným internetovým službám a komunikuje s nimi v jejich prospěch.

Služba IFTTT vám umožní nastavit libovolný počet pravidel typu „když se stane tohle, proveď tamto“, přičemž využívá různých kombinací spouštěcích prvků a operací. Tak například můžete této službě sdělit, aby sledovala vaši stránku na Facebooku a automaticky nahrávala na Dropbox každou fotografii, na které máte značku (tag). Mohli byste tuto službu nastavit rovněž tak, aby automaticky ukládala všechny povídky, v nichž se na Google Readeru objevíte, případně na Instapaper nebo Evernote. Dokonce můžete službu nastavit způsobem, aby si stáhla jakoukoliv fotografii, kterou umístíte na Facebook, a aby tuto fotografii následně navíc ještě odeslala do služby Picasa.

IFTTT v současné době podporuje přes deset různých služeb, jako je třeba Dropbox, Facebook, Gmail, Google Calendar, Google Reader, Google Talk, Instagram, Instapaper či Twitter. Obsahuje podporu i pro telefonování či interakci vedenou přes SMS, což vám kupříkladu umožní přijmout kdykoliv zprávu odeslanou vaším nadřízeným přes IM nebo přijímat telefonní hovor kdykoliv se ve vašem firemním kanálu RS objeví nějaká nová položka.

Možnosti využití tohoto nástroje jsou prakticky nekonečné, navíc zřejmě nejlepší na tom vše je skutečnost, že tento nástroj je zcela zdarma.

soutez_casestudy

IFTTT

V nástroji IFTTT můžete definovat pravidla pro různé cloudové služby, jako je kupříkladu automatické umisťování všech fotografií na Facebooku, kde jste označeni, přímo na váš účet na Dropboxu.

Byl pro vás článek přínosný?