Hlavní navigace

Tip: Dopřejte vašemu smartphonu delší výdrž na baterii

7. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © kotoyamagami - Fotolia.com
Dnešní smartphony jsou výkonné, odolné a nabité funkcemi. Jejich jedinou slabinou je výdrž na baterii. Přinášíme vám proto několik rad, jak každodenní živatoschopnost vašeho telefonu prodloužit.

Vypínejte nepotřebné aplikace

Chytré telefony mají řadu užitečných aplikací. Umožní vám snadné připojení k internetu 24 hodin denně, kdykoliv určí vaši polohu nebo vás zavedou na požadované místo. Velkou nevýhodou těchto vychytávek je ale fakt, že výrazným způsobem vybíjejí vaši baterii. Řešení tohoto problému je naštěstí snadné, pokud danou aplikaci zrovna nepoužíváte, tak ji jednoduše vypněte. Nejúspornějším režimem je přitom tzv. režim letadlo, ve kterém se telefon sice nevypne zcela, ale nebude používat téměř žádné aplikace nebo připojení.

Snižte frekvenci aktualizací

Další příčinou, proč se vašemu smartphonu rychle vybíjí baterie, je neustálé stahování aktualizací. Při nepřetržité komunikaci po síti, kterou telefon vykonává při stahování novinek z vašeho Twitter účtu či e-mailu, je vaše baterie enormně zatěžována. Přitom v průběhu celého dne obvykle nepotřebujete mít každých několik minut přehled o nových aktivitách vašich přátel na Facebooku či o aktuálním počasí. Řešením je nastavení periodicity aktualizací na delší časové úseky. U novinek, které nepotřebujete sledovat pravidelně, pak můžete aktualizace kontrolovat ručně zapnutím aplikace, nebo při stisknutí tlačítka na widgetu.

Změňte nastavení displeje a vyzvánění

Významným krokem k úspoře energie je také přenastavení vašeho displeje a vyzvánění. U displeje snižte intenzitu podsvícení a zkraťte dobu, po jejímž uplynutí se displej v případě nečinnosti zhasne. Ideálním řešením je aktivovat si úsporný režim displeje. Pozornost věnujte také svému pozadí, světlý motiv pozadí spotřebuje více energie než tmavý. Negativní vliv na výdrž baterie mají i animovaná prostředí či živé tapety. Co se týče vyzvánění, nepoužívejte zároveň vibraci a vyzváněcí tón, ale zvolte jedno nebo druhé v závislosti na aktuální situaci. Malé úspory dosáhnete i ztlumením vyzváněcí melodie a zrušením zbytečných zvukových efektů.

Zvolte raději Wi-Fi místo 3G sítě

Připojení k internetu je jednou z největších zátěží pro baterii chytrých telefonů a při využívání 3G sítě platí tento fakt dvojnásob. Pokud totiž síla signálu mobilní sítě ve vaší oblasti kolísá, musí telefon dostupnou síť opakovaně vyhledávat, což zvyšuje nároky na baterii. Pokud je v nastavení mobilní sítě zvoleno připojení 3G, hledá telefon nepřetržitě tuto síť. Záleží-li vám na úspoře energie a máte možnost volby, vypněte 3G síť a připojujte se k internetu raději prostřednictvím Wi-Fi. Úspory dosáhnete i používáním 2G sítě, která sice není vhodná pro velké přenosy dat, ale pro běžné používání určitě stačí.

Vybíjejte a nabíjejte správně

Ačkoliv lithium-iontové baterie, které se používají v moderních smartphonech, netrpí paměťovým efektem, doporučuje se je přibližně jednou za 30 cyklů zcela vybít a dobít. Operační systémy chytrých telefonů mohou v průběhu času ztrácet schopnost přesně měřit míru nabití baterie a hlásí tak vybití dříve, než k němu skutečně dojde. Řešením je nechat vybít baterii až do úplného vypnutí a vypnutý telefon opět nechat stoprocentně nabít.

soutez_casestudy

 

Zdroj: SmartWorld.cz - sesterský magazín o chytrých věcech pro chytré lidi

Byl pro vás článek přínosný?