Hlavní navigace

Tip: Jak na elegantní vkládání dat v Excelu - 5. díl

14. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Dnešní díl věnujeme rychlému vkládání opakovaných dat z rozbalovacího seznamu a přizpůsobení směru pohybu kurzoru.

Excel je navržen tak, aby vám zjednodušil život při tvorbě rozsáhlých formulářů, seznamů, tabulek a dalších dokumentů. Mnohé funkce však nemusí být na první pohled zřejmé. Pojďme se podívat, jak z Excelu dostat maximum.

 

1. dílRychlé vkládání názvů dnů a měsíců

2. dílTvorba vlastního seznamu, Posloupnosti čísel

3. dílPosloupnosti kalendářních dat

4. dílPosloupnost pracovních dnů, Rychlé zaplnění buněk vzorcem či daty, Automatické vkládání desetinné čárky

5. dílVkládání dat ze seznamu dříve použitých hodnot, Přizpůsobení směru pohybu kurzoru

6. dílPráce s komentáři

 

8) Vkládání dat ze seznamu dříve použitých hodnot

Některá data, s nimiž pracujete, je často nutné do tabulek vkládat stále dokola. Pakliže do jednotlivých buněk sloupce vkládáte řekněme jména osob, jež se nepravidelně leč často opakují, nemusíte text stále opisovat či ručně kopírovat z jiných buněk. Naopak využijte další z nepříliš známých funkcí Excelu a sice seznam naposledy použitých údajů.

excel-rozbalovaci_seznam

Pokud tedy při vkládání dat narazíte na buňku, jíž byste potřebovali naplnit již dříve zadaným údajem, stiskněte klávesovou zkratku levý Alt+šipka dolů, čímž zpřístupníte rozbalovací seznam nesoucí naposledy vepsaná data. Pomocí šipek vyberte požadovaný řádek a vložte jej stiskem klávesy Enter. Nutno zmínit, že rozbalovací seznam nese pouze hodnoty, jež jste zadali výše v daném sloupci a navíc uvažuje pouze text, ne data nebo čísla.

 

9) Přizpůsobení směru pohybu kurzoru

Pakliže potřebujete vkládat údaje do vybraného bloku (podtabulky, chcete-li), musíte jej nejprve označit a následně začít vepisovat data. Za pomocí klávesy Enter se posouváte na následující buňky ve vybraném rozsahu, ačkoliv ne vždy může vyhovovat směr pohybu kurzoru. I tuto vlastnost si však můžete přizpůsobit k obrazu svému.

Přepněte na kartu Soubor a vyberte Možnosti -> Upřesnit. V sekci Možnosti úprav rozklikněte menu Směr a zvolte si požadovanou možnost. Pokud zvolíte například Vpravo, bude se kurzor v označeném bloku pohybovat po řádku zleva doprava a jakmile narazí na okraj, přesune se na řádek další, tedy jako při klasickém psaní „na papír“.

excel-kurzor

CS24

excel-kurzor-smer

V příštím závěrečném díle si ukážeme, jak používat komentáře při spolupráci s více uživateli nad jedním dokumentem.

Byl pro vás článek přínosný?