Hlavní navigace

Tip: Jak nastavit sdílení tiskárny a dat v OS Windows - 5. díl

16. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © geometrix - Fotolia.com
V předchozím díle jsme vytvářeli domácí skupinu a v dnešním pokračování ji využijeme pro sdílení konkrétních dat.

Přenosné médium schovejte zpět do kapsy a podívejte se, jak si správně nastavit domácí síť a pohodlně mezi počítači s operačním systémem Windows XP, Vista nebo 7 sdílet soubory a tiskárny.

 

1. dílNastavení sdílení tiskárny ve Windows 7

2. dílNastavení sdílení tiskárny ve Windows Vista a XP, Připojte se ke sdílené tiskárně z Windows 7

3. díl Připojte se ke sdílené tiskárně z Windows Vista a XP

4. dílVytvořte domácí skupinu

5. díl - Sdílejte data ve Windows 7

6. dílSdílejte data ve Windows Vista a XP

 

Sdílejte data ve Windows 7

V minulém díle jsme si ukázali, jak v prostředí OS Windows 7 vytvořit domácí skupinu, tedy síť dostupnou pro vybrané uživatele vaší lokální sítě. Pojďme se podívat, jak domácí skupinu s výhodou využít pro sdílení dat. Můžete sdílet data, ať už jsou máte na disku umístěna kdekoliv. Pouze na vybranou složku či soubor klikněte pravým tlačítkem a z kontextového menu vyberte Sdílet s (Share with) a Domácí skupina (čtení) (Homegroup (Read)). Nyní bude mít kterýkoliv člen domácí skupiny přístup k vašim vybraným datům, avšak pouze pro čtení. Pakliže si přejete, aby data mohli uživatelé i měnit, zvolte možnost Domácí skupina (čtení/zápis) (Homegroup (Read/Write)).

sdilet_s

V některých případech můžete chtít data sdílet i s jinými uživateli na síti. Tehdy bude nutné na vašem PC vytvořit speciální účet, jehož prostřednictvím budou klienti přistupovat k vašim datům. Otevřete menu Start -> Ovládací panely -> Uživatelské účty a zabezpečení rodiny -> Přidat nebo odebrat uživatelské účty -> Vytvořit nový účet. Účet nazvěte dle vlastní libosti a jako typ zvolte Standardní uživatel.

vytvorit_ucet

Následně nově vytvořený účet vyberte z nabídky a zvolte Vytvořit heslo.

Nyní pokud budete chtít sdílet s uživateli, kteří nejsou v domácí skupině, namísto volby Domácí skupina (čtení) zvolte Určití lidé, následně v rozbalovacím menu vyberte v předchozím kroku vytvořený účet a klikněte na tlačítko Přidat (Add). Nyní můžete u účtu dále zvolit, jaká práva při přístupu k souboru bude mít.

urciti_lide

Pro přístup ke sdíleným souborům v domácí skupině pouze otevřete Průzkumníka Windows a v levém panelu zvolte možnost Domácí skupina, kde následně uvidíte seznam členů domácí skupiny, k jejichž datům můžete přistoupit. Nutno zmínit, že počítač, na němž jsou umístěná sdílená data, musí fyzicky běžet, ale uživatel nemusí být přihlášen ke svému účtu. Pro přístup k datům sdíleným s ostatními uživateli v levém podokně Průzkumníka Windows klikněte na Síť a zde zvolte požadovaný počítač (pro zpřístupnění obsahu budete potřebovat heslo, které jste zadali při vytváření nového účtu na daném PC).

CS24

 

V příštím závěrečném díle si ukážeme, jak data sdílet v operačním systému Windows Vista a XP.

Byl pro vás článek přínosný?