Hlavní navigace

TIP: Jak obejít heslo správce systému Windows 7

23. 4. 2011

Sdílet

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
Pokud z vaší firmy náhle odejde zaměstnanec, který má jako jediný přístup k počítačům s úrovní oprávnění správce systému, ocitáte se ve velmi nepříjemné situaci.

Nebudete schopni instalovat aplikace, měnit důležitá nastavení, popřípadě dokonce i přistupovat k zašifrovaným souborům. Naštěstí existují nástroje, které vám umožní heslo správce systému odstranit, takže se budete moci do systému pod oprávněním správce přihlásit pouhým zadáním uživatelského jména. Nástroj, který k této operaci potřebujete, se nazývá Offline NT Password & Registry Editor.

Jedná se o zdarma dostupnou aplikaci pracující s textovým rozhraním, kterou nabootujete ještě před samotným spuštěním systému. Ke stažení je v podobě iso souboru, který vypálíte jako obraz disku a vytvoříte tak spustitelné CD. Použít k tomu můžete například plnou verzi oblíbeného vypalovacího nástroje Ashampoo Burning Studio 2010, kterou vám na PC Worldu nabízíme zdarma ke stažení.

Jakmile tak učiníte, vložte CD do mechaniky a v BIOSu povolte bootovaní z této jednotky. Poté se řiďte následujícími kroky. Pokyny, které se budou zobrazovat na monitoru, jsou zvýrazněny kurzívou. Po zadání příslušného příkazu vždy stiskněte klávesu Enter.

Komunikační dialog

boot: Nyní stiskněte pouze klávesu Enter.

Select: [1]: Nad touto výzvou uvidíte seznam všech diskových oddílů na počítači. Ten správný s nainstalovanými Windows vyberete stisknutím klávesy s příslušným číslem.

What is the path to the registry directory?...: Zde uvedená výchozí cesta je obvykle tou správnou. Stačí tedy stisknout klávesu Enter.

[1]: 1

What to do? [1] ->: 1

or simply enter the username...: Zadejte název účtu správce systému. Pokud si nejste jisti tím, který to je, podívejte se na jména účtů, která jsou zobrazena výše.

Select: [q] >: 1

Select: ! – quit...: !

What to do [1]: q

About to write file(s) back...: y

New run? [n]: n

V této chvíli vyjměte CD disk z mechaniky a restartujte počítač.

 

Nyní byste se měli být schopni přihlásit do účtu správce systému bez zadání hesla. Kvůli zabezpečení však rozhodně nezapomeňte co nejdříve vytvořit pro účet heslo nové.

soutez_casestudy

 

Úvodní foto: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?