Hlavní navigace

TIP: Jak opravit počítač přes vzdálenou správu

13. 8. 2011

Sdílet

 Autor: © Qilux - Fotolia.com
Pakliže mezi svými známými hrajete roli "ajťáka" a přátelé vás často žádají o opravu jejich počítače, ušetřete si práci a řešte problémy s pomocí vzdálené správy.

Programy zprostředkující vzdálené ovládání počítače jsou výbornými pomocníky v případě, kdy potřebujete manipulovat s počítačem, k němuž nemůžete získat fyzický přístup. Tyto nástroje vám umožní zobrazit plochu vzdáleného počítače a dokonce jej ovládat, to vše pochopitelně pouze se svolením druhé strany.

Jediným problémem je fakt, že program umožňující vzdálenou správu musí být nainstalován na postiženém počítači. Proto je pravděpodobně nejjednodušším řešením využít zabudovaný nástroj Vzdálená pomoc systému Windows.

Díky přítomnosti nástroje v operačním systému Windows 7 (Vista) nebude nutné na postižený počítač instalovat žádný dodatečný software. Utilita se nachází (na obou počítačích) v menu Start pod názvem Vzdálená pomoc systému Windows. V případě, že inkriminovaný počítač běží na OS Windows XP, poradťe jeho vlastníkovi, aby nástroj hledal v menu Start pod volbou Nápověda a odborná pomoc. V otevřeném okně je následně nutné vybrat možnost Požádat přítele, aby se připojil k vašemu počítači pomocí funkce Vzdálená pomoc. Přestože jednotlivé verze nástroje vypadjí odlišně, jsou navzájem kompatibilní.

vzdalena_sprava_7

vzdalena_sprava_xp

Ověření vyžádaného propojení počítačů je realizováno prostřednictvím speciálního souboru, jenž vytvoří průvodce zmíněného nástroje. Požádajte přítele, aby vám soubor zaslal například přes email.

Pokud se vám z nějakého důvodu nepodaří vzdálenou správu počítače zprovoznit, můžete dát šanci například programu Skyfex. Jedná se webové řešení, které nevyžaduje instalaci žádného klienta. Pouze bude nutné prohlížeče obou počítačů vybavit potřebným doplňkem, což však nástroj provede automaticky. Váš přítel obdrží šestimístný kód, který vám musí zaslat, abyste se k jeho počítači mohli připojit. Pro korektní funkci si nakonec budete muset zřídit účet na webu vývojáře produktu.

skyfex

Bezplatná verze nástroje je nicméně omezena pouze na 30minutové využití, přičemž vzdálená správa bude funkční jendeset minut. Pro získání plné funkcionality je nutné program zakoupit.

soutez_casestudy

 

Úvodní foto: ©Quilux - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?