Hlavní navigace

Tip: Jak využít "cibuli" pro anonymní surfování - 3. díl

31. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © ktsdesign - Fotolia.com
V dnešním díle si předvedeme postup, jak se do sítě Tor připojit a začít využívat jejích služeb.

Projekt Tor pomáhá žurnalistům, aktivistům a vládním úřadům zůstávat při využívání internetu v anonymitě a nezanechávat téměř žádnou digitální stopu. Podívejme se, jak síť Tor funguje.

 

1. dílCo je síť Tor a k čemu je dobrá

2. dílZjednodušený princip sítě Tor

3. dílJak se k síti Tor připojit

4. dílZapojte se do projektu Tor


Jak se k síti Tor připojit?

Pakliže si přejete začít využívat anonymní připojení, postup je velice snadný. Z oficiálních stránek projektu si stáhněte Tor browser bundle (k dispozici je pro OS Windows, Linux a Mac OS X), což je ve skutečnosti starší verze prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným rozšířením Tor, které vám prostřednictvím jednoho kliknutí umožní povolit či zakázat připojování skrze tuto síť. Za normálních okolností bychom vám doporučili upgrade na nejnovější verzi prohlížeče, nicméně v tomto případě si ponechte danou verzi, abyste mohli využívat rozšíření v podobě zmíněného tlačítka.

V kořenovém adresáři archivu, který jste stáhli, naleznete spouštěč Start Tor Browser. Spusťte jej a vyčkejte, až se vaše PC připojí k síti Tor.

Start Tor Browser

Jakmile se váš počítač k síti připojí, spustí se samotný prohlížeč.

Aurora

CS24

Nic není zadarmo a i tentokrát za anonymní procházení zaplatíte jistou daň v podobě výrazného zpomalení připojení. Problém je v tom, že kdykoliv otevřete novou webovou stránku, váš požadavek musí projít náhodně vygenerovanou sérií uzlů sítě Tor a celkový počet dostupných uzlů, jež uživatelé sdílejí, je méně než 1 000. Přičteme-li princip funkce sítě využívající mnohonásobné šifrování dat a redundantní směrování, jistě si dovedete představit, že na svižné načítání obsahu můžete zapomenout. Pro zrychlení prohlížení toho příliš udělat nelze, nicméně můžete snížit datovou zácpu zprovozněním vlastního Tor uzlu.

V závěrečném díle si tedy ukážeme, jak přispět k provozu sítě Tor vytvořením vlastního vnitřního uzlu.

Byl pro vás článek přínosný?