Hlavní navigace

Tip: Nenechte se lapit do sítě aneb Průvodce zkratkami - 2.díl

31. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © geometrix - Fotolia.com
V následujícím díle uzavřeme část našeho seriálu věnující se obecným síťovým zkratkám a podíváme se, co se skrývá za pojmy DNS, QoS, DHCP a DoS.

Při konfiguraci domácího směrovače a bezdrátové sítě se setkáte s obrovským počtem zkratek, jejichž význam je jen málokdy dostatečně vysvětlen. Bez jejich znalosti však jen stěží nastavíte směrovač tak, aby fungoval podle vašich představ. Ve spolupráci se společností TP-Link vám proto přinášíme seznam nejčastějších zkratek, na něž můžete při konfiguraci síťových zařízení narazit, spolu s vysvětlením jejich významu.

 

1. díl článku: Obecné síťové zkratky - 1. část

 

Obecné síťové zkratky - 2. část

 

DNS

DNS (Domain Name Server) slouží pro překlad doménových jmen na IP adresy. Pokud například do prohlížeče zadáte WWW adresu tp-link.com, počítač se nejdříve dotáže DNS serveru na jeho IP adresu a teprve poté se k serveru připojí a zobrazí webovou stránku. Pokud by DNS servery neexistovaly, museli byste do prohlížeče zadávat přímo IP adresy, například http://72.167.53.89, které si zapamatujete opravdu jen stěží.

QoS

QoS (Quality of Service) představuje protokoly, které slouží pro řízení datového toku na počítačové síti. V případě domácího směrovače tak můžete snadno upřednostnit streamování videa, hraní online her či telefonování po VoIP například před stahováním objemných dat, které ostatní činnosti neúměrně zpomaluje.

DHCP

DHCP neboli Dynamic Host Configuration Protocol slouží pro automatické přidělení IP adresy, masky sítě, výchozí brány a DNS serverů připojeným počítačům. Pokud máte na směrovači aktivované DHCP, připojené počítače automaticky obdrží konfiguraci, jinak jste odkázáni na ruční nastavování. Zařízení od společnosti TP-LINK mají DHCP nastaveno v již základní konfiguraci a dalším nastavováním se tak nemusíte zabývat.

DoS

DoS neboli Denial of Service je jedním z typu útoků na počítačovou infrastrukturu, který se snaží zahltit danou síť svými požadavky. Směrovače TP-LINK obsahují integrovanou ochranu proti tomuto typu útoků, kterou lze zapnout v záložce Zabezpečení (Security).

 

V závěrečné části našeho seriálu si přiblížíme nejčastější zkratky z oblasti bezdrátových sítí - řeč bude o AP, SSID, bezdrátových přenosových standardech 802.11a/b/g/n, WPS, QSS a funkci WMM.

CS24

 

Zdroj: TZ TP-Link

Byl pro vás článek přínosný?