Hlavní navigace

Tip: Vyřešte problémy v síti s počítači s OS Windows 7 - 9. díl

14. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © AKS - Fotolia.com
Domácí síť nabízí spoustu zábavy a někdy bohužel i spoustu problémů. V předposledním díle našeho seriálu se dočtete, jak zjistit seznam zařízeních připojených k síti.

Konfigurace a správa vaší domácí sítě je u počítačů s operačním systémem Windows 7 snazší než kdy dříve, i když ideální ještě zdaleka není. Řadu problémů se sítí ani ve Windows 7 nevyřešíte pouhým zásahem do možností nastavení v ovládacích panelech. Proto jsme se v tomto článku rozhodli shromáždit soubor těch nejběžnějších problémů, které se v počítačových sítích mohou vyskytnout, a poradit vám, jak je co nejsnáze a nejrychleji vyřešit.

 

1. díl: Resetování IP adresy počítače

2. díl: Vyprázdnění vyrovnávací paměti služby DNS

3. díl: Restart širokopásmového modemu a směrovače

4. díl: Nastavení zabezpečení bezdrátové sítě

5. díl: Otevření a předávání portů (port forwarding)

6. díl: Umístění počítače do DMZ

7. díl: Aktualizace ovladačů síťového adaptéru

8. díl: Odblokování programu a přidání výjimky ve Windows firewallu

 

Zjištení seznamu zařízení připojených k síti

Vzhledem k tomu, jak pestrá je na trhu nabídka zařízení, která se mohou připojovat k síti, není divu, že jednou přijde čas, kdy vás určitě bude zajímat, která všechna zařízení vlastně dostala přiřazenu IP adresu a která tím pádem spotřebovávají síťové prostředky. Váš směrovač může disponovat funkcí, která dokáže zjišťovat stav klientů k němu připojených. Další možností je pak použití aplikace třetí strany, která otestuje vámi zadaný rozsah IP adres a zjistí údaje o připojených zařízeních.

Aplikace Angry IP Scanner dokáže prozkoumat síť a vyhledat IP adresy, které jsou obsazeny síťovými zařízeními.

soutez_casestudy

K prozkoumávání zařízení připojených v síti se dá nalézt spousta zajímavých utilit, ale žádná z nich se v žádném ohledu nevyrovná nástroji Angry IP Scanner. Tento nástroj stačí stáhnout z internetu a spustit -- není jej totiž třeba ani instalovat. Poté stačí zadat rozsah IP adres, který se má testovat, a stisknout tlačítko Start.

Za několik minut se pak zobrazí seznam obsazených IP adres, odezva konkrétního zařízení, jeho název a údaj o tom, jaký port má otevřený. Klepnete-li na zařízení připojené k síti pravým tlačítkem myši, zobrazí se další podrobnosti. Nástroj rovněž umožňuje použít příkaz ping na vybranou IP adresu a připojit se pomocí internetového prohlížeče nebo FTP klienta.

Byl pro vás článek přínosný?