Hlavní navigace

TIP: Vytvořte si bootovací flash disk poslední záchrany - 1.díl

8. 7. 2011

Sdílet

Zachraňujete kamarádův zhavarovaný systém? Jak praví lidové moudro, štěstí přeje připraveným. Vytvořte si bootovací flash disk s užitečnými diagnostickými a opravnými nástroji.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-1-dil-20566

2. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flashdisk-posledni-zachrany-2-dil-20570

3. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-3-dil-20595

4. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-4-dil-20599

5. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-5-dil-20609

6. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-6-dil-20617

 

Stejně jako do výbavy každého správného skauta patří krabička poslední záchrany, měl by být i každý počítačový nadšenec vybaven nástroji nezbytnými k záchraně situace. A nepouštíte-li se právě do opravy hardwarového problému, všechny potřebné softwarové utility se vám vlezou na pouhý flash disk. Pokud se tedy dostanete k nefunkčnímu systému, budete moci nabootovat do linuxové distribuce zvané PartedMagic, zachránit důležitá data, zkontrolovat stav harddisku a případně se pokusit vyhledat škodlivý malware.

Ne vždy je však tento postup dostačující, flash disk společně rovněž doplníme o několik přenosných utilit určených pro správu OS Windows, s nimiž budete moci harddisk vyčistit, obnovit smazané soubory nebo korektně odstranit nainstalovaný software.

Všechny nástroje, jež budou v tomto tipu zmíněny, jsou bezplatné pro osobní použití. Pro profesionální účely mohou některé programy vyžadovat nákup licence.

 

1) Tvorba bootovacího flash disku

Vytvoření bootovacího flash disku je velmi snadná operace, budete potřebovat pouze flash disk o kapacitě alespoň 512 MB, nástroj Universal USB Installer (který jsme používali již v jednom z předchozích tipů - Jak nabootvat do Linuxu z flash disku) a připojení k internetu. Připojte flash disk k počítači a spusťte výše zmíněný nástroj. V kroku 1 (Step 1) vyberte z rozbalovacího menu PartedMagic a zvolte možnost Download the iso. Počkejte na dokončení stahování ISO obrazu operačního systému a dokončete zbývající kroky.

universal USB installer2

Jakmile je tvorba bootvacího flash disku dokončena, budete jej moci doplnit o další programy pro správu OS Windows, o nichž si povíme později.

soutez_casestudy

V příštím díle se zaměříme na prostředí OS Linux a ukážeme si, jak používat konkrétní nástroje pro obnovu dat, editaci diskových oddílů, kontrolu životnosti harddisku a skenování malwaru.


Byl pro vás článek přínosný?