Hlavní navigace

TIP: Vytvořte si bootovací flash disk poslední záchrany - 5.díl

17. 7. 2011

Sdílet

 Autor: © Jesse-lee Lang - Fotolia.com
V minulém díle jsme si ukázali, jak v PartedMagic použít antivirovou utilitu ClamAV. V dnešním díle Linux opustíme a podíváme se na některé alternativy spustitelné pod Windows.

Zachraňujete kamarádův zhavarovaný systém? Jak praví lidové moudro, štěstí přeje připraveným. Vytvořte si bootovací flash disk s užitečnými diagnostickými a opravnými nástroji.

 

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-1-dil-20566

2. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flashdisk-posledni-zachrany-2-dil-20570

3. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-3-dil-20595

4. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-4-dil-20599

5. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-5-dil-20609

6. díl článku: http://pcworld.cz/software/tip-vytvorte-si-bootovaci-flash-disk-posledni-zachrany-6-dil-20617


 

5) Nástroje pro boj s malwarem spustitelné pod Windows

Pokud považujete utilitu ClamAV za nepříliš uživatelsky přívětivou, můžete využít některé z následujících přenosných alternativ.

SuperAntiSpyware Portable Scanner je jedním z nejlepších bezplatných skenerů, který nicméně nemá smysl skladovat na vašem bootovacím flash disku. Důvod je prostý, virové definice jsou uloženy přímo ve spouštěcím souboru a nové verze vycházejí přibližně každý druhý den, tudíž je nejrozumnější skener na flash disk stáhnout prostřednictvím "zdravého" počítače těsně před tím, než se nástroj chystáte použít. Postižený počítač nabootujte do stavu nouze (safe mode) a skener spusťte. V hlavním okně programu můžete ihned spustit test systému pomocí tlačítka Scan Now. V následujícím okně poté zvolíte diskové oddíly, jež mají být prověřeny.

superantispyware
Dalším užitečným nástrojem je HijackThis. Ve skutečnosti se nejedná o antivirový program, nýbrž přenosný analytický nástroj, jenž dokáže vyprodukovat zprávu obsahující informace o aktuální konfiguraci systému. Výstup programu může dobře pomoci při hledání infekce. Prohlédněte si stránku Trend Micro's HijackThis, na níž naleznete seznam internetových fór, na které se můžete obrátit pro analýzu výstupu programu a získat rady a doporučení. Po spuštění programu zvolte možnost Do a system scan and save a file, jež výstup uloží do vlastního textového souboru. Textový obsah můžete později publikovat na některé ze zmíněných fór.

hijack
Pakliže není vůbec možné skenování malwaru ve Windows spustit, sáhněte po AVG Rescue CD, linuxové distribuci vyvinuté společností AVG určené speciálně pro detekci a odstranění virů. Z webových stránek vývojáře můžete stáhnout několik verzí, které lze buď vypálit na optické médium či instalovat na flash disk, přičemž jsou samozřejmě všechny varianty bootovací.

 

V příštím (závěrečném) díle si představíme některé další užitečné přenosné nástroje, jež vám pomohu obnovit smazaná data, řádně odinstalovat software, zkontrolovat stav harddisku či zjistit, které soubory na disku zabírají nejvíce místa.

CS24

 

Úvodní foto: © Jesse-lee Lang - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?