Hlavní navigace

Tip: Zorientujte se v IT žargonu a častých akronymech - 2. díl

3. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © dell - Fotolia.com
802.11ac, USB 3.0, SATA 6Gbps, Ivy Bridge, Ultrabook, LED TV… Točí se vám ze všech často na první pohled nesrozumitelných zkratek a názvů hlava? Pojďme si objasnit některé nejčastěji využívané termíny.

S rozvíjejícími se elektronickými technologiemi na nás ze všech stran útočí čím dál více technologických pojmů, kódových označení, marketingových názvů či akronymů. Některé představují standardní označení používané napříč celým odvětvím, jiné si vymýšlejí sami výrobci, aby se odlišili od konkurence a přidali svým produktům unikátní (marketingovou) hodnotu. Shrňme si a vysvětleme několik významných pojmů, které by neměly chybět v základní znalostní výbavě žádného technologického nadšence.

 

HDD

HDD je akronym pro Hard Disk Drive, tedy pevný disk. Jedná se o klasický disk s otáčejícími se magnetickými plotnami, který se využívá jako hlavní úložné zařízení dnešních počítačů. V posledních letech začínají klasické HDD nahrazovat disky SSD využívající flash paměť. Ty jsou v daných kapacitách nicméně oproti HDD stále podstatně dražší.

Flash paměť

Technologie flash označuje paměťové čipy, které jsou přepisovatelné a data zapsaná data udržují i po odpojení elektrického napájení. Tyto paměťové buňky se využívají při výrobě SSD disků.

SSD

Za akronymem SSD stojí termín Solid State Drive, který říká, že se jedná o disk bez pohyblivých částí. Jde o poměrně mladou technologii, která oproti klasickým HDD přináší několik výhod, včetně výrazně vyšší čtecí i zapisovací rychlosti, velmi nízkého času přístupu k datům a také vyšší odolnosti vůči mechanickému poškození. Pro uložení dat využívají nevolatilní (udrží uložená data i bez napájení) flash paměť a po stránce konstrukčního zpracování jsou disky nabízeny ve stejných rozměrech, jako klasické HDD. Běžně tedy jako 3,5palcové respektive 2,5palcové disky pro desktopy respektive notebooky.

ssd

Diskový oddíl

Diskový oddíl pevného disku je logická část, kterou operační systém považuje za samostatnou autonomní jednotku. Využití rozdělení jednoho fyzického disku do více oddílů tkví například v možnosti provozování více operačních systémů či na oddělení operačního systému od uživatelských dat a programů. Každý diskový oddíl může mít jiný souborový systém, tudíž není problém na jednom fyzickém disku schraňovat současně instalaci například OS Windows a Linux. Většina dnes prodávaných notebooků s předinstalovaným OS Windows disponuje jedním skrytým diskovým oddílem, který obsahuje data pro obnovení systému.

diskmgmt

soutez_casestudy

 

V příštím díle se budeme zabývat diskovým systémem RAID a standardem USB 3.0.

Byl pro vás článek přínosný?