Hlavní navigace

To nejzajímavější z připravované podzimní aktualizace Windows 10

 Autor: Microsoft
Představujeme 11 vychytávek, které připravuje Microsoft pro Fall Creators Updatu Windows 10 a jež oznámil v rámci právě uveřejněného buildu 16215.
-vt 12. 6. 2017

Sdílet

Microsoft přichází s buildem 16215 pro Windows 10 nabízejícím celou řadu méně či zajímavých funkcí a vychytávek. Zdá se, že s podzimním Fall Creators Updatem  se uživatelé dočkají toho nejlepšího z prostředí Windows 10 Mobile, včetně toho, jak systém pracuje s dotykovým perem či kamerou.

Tady je jedenáct novinek, které jsou podle nás nejzajímavější.

 

Nové Start menu a Centrum akcí

Microsoft přepracoval uživatelské rozhraní za účelem jeho zpřehlednění, což uživatelé poznají hlavně v Start menu a v Centru akcí. Velikost Start menu tak půjde přizpůsobit jednoduchými pohyby a Centrum akcí nabídne „mnohem jasnější dělení informací a hierarchii“.

 

Aktualizovaný Edge

Do Edge přibude mnoha uživateli vyžadovaná možnost roztáhnout si jej – jak je u jiných prohlížečů běžné – na celou obrazovku. Stiskem F11. Novinkou bude rovněž možnost připnout si oblíbené stránky (podobně jako aplikace) na Hlavní panel.

 

Chytřejší Cortana

Cortana bude schopna „přečíst“ text z fotografie a půjde-li o datum, bude schopna automaticky vytvářet upomínky či zápisy v kalendáři.

 

Linux pro všechny

Linux shell už bude přístupný všem uživatelům, tedy nebude k němu třeba developerského módu.

 

Vylepšené zadávání dotykovým perem

Microsoft vylepšil Windows Ink a také panel pro zadávání psaného textu, který bude převáděn do digitální podoby svižněji a přesněji. Snazší bude rovněž provádět korektury a manipulace se samotným panelem a perem, které bude využitelné i ke skrolování.

 

Hlasové zadávání

Až příště zmáčknete kombinaci kláves Win+H, počítejte s tím, že systém je připraven poslouchat. Po vzoru své mobilní verze budou Desítky disponovat funkcí hlasového zadávání a pro snadnou orientaci například v textu, budou zvládat i sérii příkazů typu „vymaž poslední tři slova“ či „přesuň se na konec odstavce“.

 

Word Flow a emoji

Z Windows 10 Mobile přejde na desktopy také klávesnice Word Flow nabízející predikci textu, automatické učení používaných slov nebo netypický design. S tou souvisí i přidání nabídky emoji, totožné, jakou máte na mobilu.

 

Neztratitelné pero

Jestli používáte dotykové pero a občas ho někde zapomenete, Windows vám ho pomůžou najít. Ne že by do zařízení přidal GPS, ale systém si bude pamatovat poslední místo, na kterém jste ho používali.

 

Chytrá detekce fotografií a videa

Windows bude „ohleduplněji“ skenovat adresáře s mediálním obsahem a tak ještě předtím, než je začlení do svých aplikací, vás požádá o svolení. Nápomocný bude systém i v případě, že jste nějaké fotografie omylem zašantročili.

 

Podpora HDR

Jestliže jste majiteli HDR monitoru, Windows pro něj nabídne pokročilé nastavení. Novinkou bude rovněž možnost pořízení screenshotů z her běžících v HDR.

 

Předčítání v základu

Scan mód asistenční technologie Předčítání (Narrator) bude v Buildu 16215 zapnutý defaultně a nabídne jednodušší pohyb mezi jednotlivými částmi textu.