Hlavní navigace

Top 500 superpočítačů: V novém žebříčku zabodovala Čína

Čína posílila svoji pozici mezi zeměmi s nejvýkonnějšími superpočítači, neboť podle nejnovějšího žebříčku Top500.org se nový čínský superpočítač Nebulae dostal na druhé místo.
Martin Noska 1. 6. 2010

Sdílet

Tento nový superpočítač, vyrobený firmou Dawing, který je instalován Čínském národním superpočítačovém centru v Shenzenu, kombinuje grafické čipy nVidia s procesory Intel Xeon. Celkový výkon pak činí 1,27 petaflops. Nicméně ani to nestačí na dosud úřadujícího favorita, superpočítač Jaguar laboratořích amerického ministerstva pro energetiku v Oak Ridge (na fotografii u titulku), který dosahuje výkonu 1,76 petaflops.

Nový žebříček superpočítačů byl zveřejněn včera na Mezinárodní konferenci pro supercomputing v německém Hamburgu. Ten je vydáván dvakrát ročně a je k dispozici na adrese Top500.org.

Nebulae je zatím teprve třetím superpočítačem, který překonal hranici 1 petaflopu. Jeho teoretický špičkový výkon byl ovšem projektován téměř na 3 petaflops, což by byla vůbec nejvyšší hodnota mezi dnešnímu superpočítači, neboť Jaguar má teoretické maximum na 2,3 petaflops. Zatímco Jaguar (oficiálním označením systém Cray XT5-HE) pracuje se šestijádrovými Opterony od AMD s frekvencí 2,6 GHz, kombinuje Nebulae čtyřjádrové Xeony X5650 od Intelu s frekvencí 2,66 GHz a grafické procesory nVidia Tesla C2050.

Právě rostoucí zájem o využití grafických čipů spolu s tradičními procesory je charakterický pro nejnovější superpočítače i servery uváděné na trh a o tuto kombinaci se začíná zajímat stále více výrobců těchto systémů. Grafické procesory fungují jako specializované koprocesory, které přináší vysoký výkon ve vysoce paralelizovaných úlohách a např. v minulém týdnu ohlásili zástupci Tokijského technologického institutu, že budují superpočítač navržený firmami HP a NEC s názvem Tsubame 2.0, který bude kombinovat nejnovější serverové procesory od Intelu s GPU od nVidie a měl by dosahovat výkonu 2,4 petaflops.

Na třetí příčce žebříčku pak skončil Roadrunner od IBM, který slouží v Národní laboratoři v Los Alamos, který v roce 2008 jako první překonal hranici jednoho petaflopu, ale od té doby se nedočkal významnějšího upgradu a kombinuje dvoujádrové Opterony od AMD a procesory Cell od IBM.

Na čtvrté příčce skončil další systém Cray XT5-HE sloužící v Univerzitě v Tennessee následovaný pátým Blue Gene/P od IBM instalovaným v Německu.

V žebříčku lze najít již 24 čínských superpočítačů, ale stále největší dominanci si udržují USA s 282 superpočítači v první pětistovce. Druhý nejvýkonnější čínský systém Tianhe-1 v Národním supercomputingovém centru v Tianjinu skončil pak na sedmém místě a ten kombinuje Xeony od Intelu s grafickými procesory ATI Radeon.

Z výrobců má IBM v první desítce čtyři superpočítače a celkově jich je v žebříčku 198, čímž si polepšilo oproti HP, které mělo v minulém žebříčku 210 zástupců, ale nyní jejich počet se snížil na 185. Ovšem klesl počet superpočítačů s procesory Power od IBM a to z 52 před půl rokem na současných 42. Mikroprocesory od Intelu bylo možné najít v 408 systémech, od AMD pak ve 47 superpočítačích, což je o 5 více, než v předchozím žebříčku. 425 superpočítačů používalo čtyřjádrové procesory a 25 pak šestijádrové.