Hlavní navigace

Tor zlepšuje zabezpečení, dokáže odhalit špehovací kód

23. 3. 2016

Sdílet

 Autor: © adimas - Fotolia.com
Společnost již tři roky vylepšuje své schopnosti při odhalování podvodného softwaru.

Projekt Tor zdokonalil svůj software na takovou úroveň, že dokáže rychle detekovat, zda se s konkrétní sítí nějak manipulovalo pro sledovací účely, napsal v pondělí jeden z hlavních developerů projektu.

Panují obavy, že by Tor mohl být buď rozvrácen, či omezen soudními příkazy, což by mohlo přimět projekt předat citlivé informace vládním společnostem; tedy podobný případ, jako je současný spor Apple vs. soud Spojených států.

Vývojáři Toru tedy nyní vytváří systém takovým způsobem, aby vícero lidí mohlo zkontrolovat, zda kód nebyl pozměněn a který „eliminuje jednotlivá selhání,“ napsal také v pondělí Mike Perry, hlavní vývojář prohlížeče Tor Browser.

Během několika posledních let se Tor soustředil na to umožnit uživatelům přístup k jejich zdrojovému kódu, který si následně mohou pozměnit a vytvořit tak vlastní buildy Toru, jež se dají následně ověřit veřejnými šifrovacími klíči organizace a jinými kopiemi aplikace.

„I kdyby vláda nebo zločinci získali naše šifrovací klíče, naše sítě a její uživatelé by zvládli rychle odhalit tuto skutečnost a nahlásit ji jako bezpečnostní hrozbu,“ pokračuje Perry. „Z technického pohledu, naše revize a proces vývoje zdrojového kódu způsobují, že pravděpodobnost odhalení takového škodlivého kódu by byla vysoká, a náprava rychlá.“

Minimálně dva šifrovací klíče by byly potřeba, aby upravená verze Tor Browseru alespoň zpočátku překonala bezpečnostní opatření: SSL/TSL klíč, který zabezpečuje spojení mezi uživatelem a Torem, a klíč užívaný jako podpis softwarových aktualizací.

„Právě teď jsou potřeba dva klíče, a tyto klíče ani nemají k dispozici ti samí lidé,“ píše Perry v Q&A na konci svého příspěvku. „Také jsou oba zabezpečeny různým způsobem.“

I kdyby útočník klíče získal, teoreticky by uživatelé byli schopni prozkoumat hash sofwaru a tak přijít na to, zda nebyl škodlivě upraven.

Apple zatím bojuje s příkazem federálního soudu, aby vytvořil speciální verzi iOS 9, která by odstranila bezpečnostní opatření na iPhonu 5c, používaný Syedem Rizwanem Farookem, strůjcem masakru v San Bernardinu.

Naplnění rozsudku se obává mnoho technologických společností, neboť by vládě poskytl snadný způsob, jak podkopat šifrovací systém jejich produktů.

Americký úřad spravedlnosti v pondělí uvedl, že pátrá po jiných možnostech, jak se dostat to iPhonu Farooka. V tom případě by pomoc Applu stát nepotřeboval.

Perry dále napsal, že společnost Tor Project „stojí za Applem a jeho rozhodnutím bránit šifrování a odporovat tlaku vlády. Nikdy nevytvoříme zadní vrátka pro náš software.“

Tor, zkratka pro The Onion Router („cibulový router“) je síť, která poskytuje anonymní přístup k internetu pomocí upraveného prohlížeče Firefox. Projekt započala Laboratoř pro námořní výzkum ve Spojených státech, ale teď ji řídí nezisková organizace Tor Project.

Prohlížení webu je šifrováno a zajišťováno skrze různé proxy servery, což výrazně stěžuje možnost zjistit skutečnou IP adresu počítače. Tor je životně důležitá aplikace pro aktivisty a disidenty, neboť poskytuje silnou vrstvu soukromí a anonymity.

special_kyberutoky

Některé z funkcí Toru však využili též kriminální živly, především kyberzločinci. To vyvolalo zájem u bezpečnostních agentur po celém světě. Tisíce webů běží skrytě na systému Toru a mají speciální „.onion“ URL; dá se tak na ně připojit pouze skrze upravený prohlížeč.

The Silk Road, „hedvábná stezka,“ byl undegroundový, částečně ilegální trh, zavřený FBI v říjnu 2013. Šlo o jednu z nejznámějších služeb, využívajících pro svou činnost právě Tor.