Hlavní navigace

Torvalds: OS X zdarma není pro Linux hrozbou

24. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © Larry Ewing
Podle Linuse Torvaldse operační systém Linux nebude žádným způsoben ovlivněn rozhodnutím Applu poskytovat OS X Mavericks zdarma. Tedy, zdarma je aktualizace z předchozích verzí s výjimkou verze pro servery, která je stále zpoplatněna.

Torvalds to řekl ve středu na LinuxConu probíhajícím ve Skotsku a dodal také, že Linux už je zdarma 22 let. Apple má podle něj naprosto rozdílnou filozofii, než Linux. Torvalds na konferenci uvedl, že mezi softwarem, který je „zdarma“ a takovým, který je „otevřený“ existuje propastný rozdíl.

Linus TorvaldsOperační systém Mavericks sice může být zdarma, ale rozhodně to není open source, k jeho provozu je stále potřeba zakoupit drahý hardware. „Fakt, že Apple svůj nový operační systém poskytuje zdarma, je naprosto nepodstatný,“ řekl. „Nemyslím si, že by to mohlo mít na Linux jakýkoliv vliv.“

Torvalds na konferenci také odpověděl na otázku, zda a kdy se chystá do důchodu, na což odpověděl, že na něco takového nepomýšlí. „Muselo by to přestat být zajímavé a to se zatím nestalo,“ odpověděl. Ale kdyby začal cítit, že už dále programovat nemůže, nebo kdyby mu to doporučil lékař, přestal by.

I když už Torvalds příliš neprogramuje, stále má svou práci rád. „Lidé vědí, kdo jsem,“ řekl. A zatímco podle něj vývojáři mohou mít „pozornost přihlouplých lesních stvoření,“ rád s nimi komunikuje, přestože součástí jeho práce je i schopnost říct: „Ne, takhle to tady neděláme.“

I kdyby Torvaldse srazil autobus, Linux by to nikterak neovlivnilo. Na jeho operačním systému pracuje tisíce lidí, někteří z nich i déle než dvacet let.

„Jsem osoba, kterou lidé znají. Vědí, jak pracuji. To znamená, že se jim občas to, co dělám a jak věci prezentuji, může líbit a jindy třeba ne, ale zároveň se mohou spolehnout, že se zachovám určitým způsobem, a to je vždy důležité,“ řekl.

Torvalds na konferenci také přiznal, že nemá ani to nejmenší tušení, kde bude Linux za pět let. „Nikdy jsem neměl plán. Ještě stále nemám plán. Je to trochu jako evoluce. Není zde žádný konečný cíl. To, co funguje, přežije. Linux bude i v budoucnosti pokračovat stejným způsobem,“ řekl. „Nevím, jaké vylepšení a změny nastanou, ale nemám pocit, že by mi to mělo dělat starosti,“ dodal optimisticky.

Byl pro vás článek přínosný?