Hlavní navigace

Toshiba má unikátní miniaturní notebook s váhou 779 gramů!

Společnost Toshiba začala dodávat na český a slovenský trh svůj nejnovější miniaturní notebook Portégé R500, který je ve své kategorii jedním z nejlehčích a nejmenších přenosných počítačů na světě. Ten má navíc neuvěřitelnou výdrž až 12,5 hodin na jedno nabití!
Martin Noska 13. 1. 2008

Sdílet


Společnost Toshiba začala dodávat na český a slovenský trh svůj nejnovější miniaturní notebook Portégé R500, který je ve své kategorii jedním z nejlehčích a nejmenších přenosných počítačů na světě. Ten má navíc neuvěřitelnou výdrž až 12,5 hodin na jedno nabití! V tomto případě se navíc nejedná o ultralevný notebook s různými omezeními, jakými jsou třeba Asus Eee PC nebo CloudBook od Everexu, ale naopak jde o řešení pro náročnější uživatele s řadou speciálních vlastností.

Využívá k tomu nejnovějších technologií doposud nepoužitých u zařízení pro běžné spotřebitele. Při prvním setkání s R500 každého upoutají jeho miniaturní rozměry 283 × 215,8 × 19,5 - 25,5 milimetru a velmi nízká hmotnost pouhých 779 g. Navíc může obsahovat i 7 milimetrů tenkou DVD vypalovačku, která zapisuje i čte všechny typy CD i DVD disků a váží neuvěřitelných 92 gramů.

Miniaturních rozměrů R500 bylo docíleno také efektivním zmenšením základní desky, která zabírá pouze 25 % plochy notebooku a váží 20 gramů. Celý systém stojí na technologii Intel Centrino Duo a procesoru Intel Core 2 Duo U7600, jenž má každé ze svých dvou jader taktováno na 1,2 Ghz (FSB 533 Mhz a L2 cache 2 MB). Jedná se ULV (Ultra Low Voltage) procesor vyžadující ke svému chodu minimum energie. Pro práci v systému a aplikacích je k dispozici 2GB DDR2 paměť (667 Mhz). Jako grafický čip byl zvolen Intel GMA 950 s možností sdílet až 256 MB paměti.

Další zajímavostí je 12.1“ širokoúhlý displej s dlouhou očekávaným LED podsvícením. Tato technologie při zachování všech kvalit TFT displeje i jeho zobrazovacích vlastností šetří značně energii, což je i jedním z důvodů, proč vydrží R500 v provozu se šestičlánkovou baterií a SSD pevným diskem až 12,5 hodin. Rozlišení displeje je 1 280 x 800 bodů a další jeho zajímavou vlastností je schopnost používat k podsvícení i okolní světlo. Venku za denního světla pak stačí zapnout speciální reflektivní systém a světlo dopadající na displej bude použito po svém odrazu jako podsvícení!

Nový R500 navíc používá ke čtení a zápisu dat SSD (Solid State Disc), jenž přináší oproti klasickým pevným diskům mnoho výhod. Díky úložnému prostoru tvořenému flashovou pamětí je přístupová doba prakticky nulová, což znamená rychlejší spuštění systému, rychlejší otevření aplikací a rychlejší reakce počítače. SSD vydává také mnohem méně tepla, protože se v něm nenachází žádné mechanické části. S tím je samozřejmě spojena i spotřeba energie a naopak vyšší bezpečnost vašich dat. Na trhu je aktuálné dostupný notebook s 64 GB SSD.
Nenechte si ujít:
Everex CloudBook – další levný mininotebook je tady!

Notebooková platforma Puma od AMD přijde již brzy!

Nové mobilní technologie zásadně změní náš život

HP má notebook s 20,1“ HD displejem

Asus představí rekordní terabajtový notebook

Toshiba nabízí první notebook s HD DVD-RW


Model se SSD diskem v kombinaci s DVD vypalovačkou přijde na náš trh během února 2008, v současnosti jsou k dispozici modely se SSD diskem bez vypalovací mechaniky (Portégé R500-10U) a nebo modely s klasickým 2,5" pevným diskem 160 GB i s vypalovačkou (Portégé R500-11C, K a Z).

Pro připojení do domácí či firemní sítě lze použít gigabitovou síťovou kartu nebo WiFi. Bezdrátová komunikace probíhá ve standardech 802.11 a/b/g a Draft-N. Nechybí ani Bluetooth 2.0 s EDR. O ochranu dat se stará systém Toshiba EasyGuard, jehož nejdůležitější součástí je čtečka otisků prstů, zabraňující neoprávněnému spuštění systému.Doporučená koncová cena Portégé R500 s operačním systémem Microsoft Windows Vista Business Edition je v ČR 53.990,- Kč bez DPH, na Slovensku pak 67.990,- Sk bez DPH.