Hlavní navigace

Toshiba Regza SV685DG

www.fastcr.cz, cena: 49 990 Kč Segment televizorů s LED technologií podsvícení obrazovky v současnosti prochází trendem v podobě narůstání úhlopříček. Původně jsme se s vámi...
Redakce 1. 4. 2010

Sdílet


www.fastcr.cz, cena: 49 990 Kč

Segment televizorů s LED technologií podsvícení obrazovky v současnosti prochází trendem v podobě narůstání úhlopříček. Původně jsme se s vámi chtěli podělit o naše dojmy z produktu Toshiba Regza SV685DG s 55palcovou LED obrazovkou, ta však v době testu byla zatím k dostání bohužel jen v USA a západní Evropě. Proto se podíváme na o něco menší, 46palcový model, který lze zakoupit také v Česku. Pravdou je, že ani tak se nejedná o žádného „drobečka“, úhlopříčka 46 palců totiž odpovídá celým 117 centimetrům. O tom, že novinka disponuje Full HD rozlišením 1920 × 1080 pixelů, vám čtenářům jistě nemusíme zdůrazňovat.
Při hodnocení vizuálního dojmu nás u tohoto modelu zarazil možná až příliš široký okraj (6 cm), jakož i nezanedbatelná hloubka televizoru (9,5 cm). Inu, jedná se o hi-end model a zde musí prvoplánově líbivé kompaktní rozměry ustoupit hlavní devize, a sice kvalitě obrazu a technickému provedení. Celková šířka televizoru má hodnotu 1176 mm, jeho výška pak 733 mm, popřípadě 792 mm i s podstavcem. Při instalaci ve vašem obývacím pokoji lze využít nástavec pro nasazení na zeď (podle standardu VESA 400 × 200) nebo necelých 33 cm hluboký podstavec, jenž působí dostatečně stabilně. Je však nutné zdůraznit, že celková robustnost výslednému dojmu z tohoto produktu podle našeho názoru vůbec neškodí, ba právě naopak – jedná se však pochopitelně spíše o záležitost vkusu konkrétního diváka než o objektivní posouzení.
Nadprůměrné rozměry mají ostatně i jeden přímý pozitivní důsledek – výrobce díky nim do produktu mohl umístit lepší reproduktory, které divákovi přinášejí zvuk (30 W stereo) ve slušné kvalitě, čistotě a rozsahu. Pozitivně hodnotíme absenci jakéhokoliv nežádoucího hučení, pískání nebo jiného rušivého zvuku. Při stisknutí tlačítka Mute na ovladači z televizoru opravdu nevychází žádný zvuk.
Toshiba u této řady vsadila na systém selektivně regulovaných LED diod, realizovaný prostřednictvím technologie Local Dimming, která je schopná deaktivovat LED diody v oblasti, kde se aktuálně v obraze nachází černá barva. Tím má být podle výrobce dosaženo vyšší barevné přesnosti a věrnosti, dlužno však dodat, že tentokrát se nejedná pouze o líbivý marketingový slogan, ale barevné pojetí v čele s černou i bílou se u tohoto modelu skutečně povedlo. Výsledek totiž působí velmi živým, ale zároveň i přirozeným dojmem.
Další proprietární počin Toshiby, použitý u tohoto modelu, nese název Resolution+. V případě, kdy jako zdroj obsahu používáte analogový nebo digitální televizní signál, disk DVD nebo v podstatě libovolné jiné médium s jiným než vysokým rozlišením, vytváří tato technologie pomocí ostřícího upscalingu dojem HD kvality. Na rozdíl od některých konkurenčních řešení, jež mají za cíl dosáhnout přiblížení standardního obrazu kvalitě Full HD, je ovšem koncept Resolution+ v praxi opravdu použitelný, aniž by byl výsledný obraz degradován větším než malým množstvím artefaktů. Detailní nastavení funkce Resolution+ je možné provádět v menu – za nejlepší variantu považujeme možnost lehkého přiostření v duchu hesla „méně je někdy více“, kdy výhody této formy upscalingu jasně převažují nad nevýhodami. Pokud byste neodolali a zvolili extenzivnější „vylepšení obrazu“, dostanete zaslouženou odměnu v podobě zvyšující se míry šumu, jež obrazovou kvalitu paradoxně silně degraduje. Opět však musíme zdůraznit, že oproti konkurenčním řešením je na tom Toshiba v této oblasti velmi dobře.
Další novinku, kterou Toshiba u nové řady televizorů nabízí, představuje 200Hz technologie Active Vision M200Ultra. Jedná se o kombinaci 100Hz interpolace s prokládáním snímků s černým pozadím, což je podle našeho soudu výrazně lepší řešení, než které nabízí například konkurenční LG, u něhož je obraz hned interpolován na 200 Hz, za což však divák zaplatí daň v podobě obrazových artefaktů. Toshiba díky této technologii přináší opravdu příjemné podání rychlých scén, přičemž se jí výborně daří eliminovat efekt motion blur, který bývá označován za typickou slabinu LCD televizorů v porovnání s plazmou. Kladně hodnotíme i možnost deaktivace 200Hz interpolace, pokud není z nějakého důvodu slučitelná se zdrojem konkrétního obrazu nebo v případě, že oku diváka jednoduše nelahodí.
Možností nastavení obrazu existuje opravdu značné množství, zejména co se týče barev a jejich kalibrace. Tato flexibilita je na jednu stranu pozitivní, na stranu druhou si však divák-laik musí dát pozor, aby při svých experimentech v této oblasti neprovedl něco, čeho bude později litovat. S návratem do původního stavu totiž s ohledem na kvanta dosažitelných voleb nastavení může mít problémy i zkušený profesionál. K dispozici je například podrobné nastavení vyvážení bílé nebo oddělené ovládání červené, zelené a modré sféry barev.
Ještě než vběhneme do cílové rovinky a vyneseme verdikt, nastal čas pro další výčet čísel a parametrů, které recenzovaný produkt charakterizují. Dynamický kontrast výrobce udává hodnotou 2 000 000 : 1, což je bezpochyby úctyhodné číslo. Úhel, z něhož můžete obraz bez problémů sledovat, má podle výrobce hodnotu 178 stupňů – naše zkušenost tento údaj nevyvrací, televizor lze bez znatelné degradace kvality obrazu sledovat i z okrajových částí obývacího pokoje. Model má papírově poněkud vyšší odezvu, celých 6 ms, což se může zdát hodně, ale na výsledném obrazu to není v zásadě vůbec znát. Co se týče počtu jednotlivých vstupů a výstupů, působí nabídka Toshiby v rámci zmiňovaného segmentu trhu poměrně standardně: k dispozici je SD slot, 4× HDMI vstup, 2× SCART, CI slot, komponentní YPbPr vstup, S-VHS, AV a PC vstup.
Toshiba Regza SV685DG je podle našeho názoru výborný televizor, který můžeme s klidným svědomím doporučit – ovšem za předpokladu, že budete ochopni ze svého rozpočtu na jeho pořízení vyčlenit více než 40 tisíc korun. Produkt nabízí živé barvy, dynamický a zároveň velice ostrý obraz, navíc za povedeného zvukového doprovodu.

Tabulka:
Úhlopříčka: 46“ (117 cm)
Technologie panelu: LCD LED
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Odezva: 6 ms
Jas: 500 cd/m2
Maximální kontrast: 2.000.000:1 (dynamický)
Pozorovací úhly: 178° 
Konektory: 4x HDMI, 2x SCART, komponentní a kompoziotní video, S-Video, ethernet, D-Sub (PC), analogový a optický audio out, sluchátka, USB, SD slot, CI slot
Reproduktory: 2× 30 W
Spotřeba: 243 W (maximální)
Rozměry: 118 x 80 x 33 cm (se stojanem)
Hmotnost: 34 kg (bez stojanu)