Hlavní navigace

Toshiba uvede rychlé a levné hybridní harddisky

26. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Santiago Cornejo - Fotolia.com
Společnost chce snížit ceny notebooků a ultrabooků pomocí nových hybridních harddisků, které kombinují příznivé vlastnosti rotačních disků a disků SSD.

ToshibaNová řada hybridních disků vybavená flash pamětí NAND s kapacitou 8 GB má sloužit jako levnější náhrada pro disky SSD používané v ultraboocích a výkonnějších noteboocích.

Toshiba oznámila, že brzy začne s výrobou nové řady hybridních disků vybavených flashovou pamětí. Chce je nabízet jako levnější řešení namísto současných SSD. Hybridní disky by měly být cestou, jak dosáhnout rychlého startu jako u SSD, ale za mnohem příznivější cenu. Toto je pozitivní zpráva zejména pro výrobce, kteří neustále tlačí na výrobní ceny. V současnosti tvoří cena SSD v průměru 25 % celkové ceny výrobku.

„Naším hlavním cílem je trh s notebooky. Spousta uživatelů se přesunuje k tabletům. Rádi bychom je přiměli vrátit se zpět k notebookům. Věříme, že hlavně schopnost rychlého startu notebooku nám v tomto ohledu velice pomůže,“ říká Atuši Ido, tiskový mluvčí společnosti Toshiba a dodává: „Tyto hybridní disky chceme prodávat za cenu podobnou klasickým harddiskům.“

Toshiba tvrdí, že nové disky mohou zkrátit start počítače až o 40 % oproti klasickým diskům. Dále uvádí, že začala s odesíláním vzorků dvou modelů; první s kapacitou 1 TB a druhý s kapacitou 750 GB. Masová produkce začne letos v říjnu a klade si za cíl vyprodukovat do března 2014 3 miliony disků.

Hybridní disky jsou uzpůsobeny pro časté přepisování uložených dokumentů nebo dat týkajících se přímo operačních systémů. Díky flashové paměti umožní i rychlé načítání dokumentů a spouštění aplikací. Nabízený 2,5palcový hybridní disk, který je 9,5 milimetru tenký, se hodí spíše do notebooků než do užších ultrabooků, ale i na uživatele s ultrabooky Toshiba myslí. Ido uvedl, že zkraje příštího roku začne společnost vyrábět sedmimilimetrovou verzi hybridního disku. Jeho výhodou má být opět velice příznivá cena, obzvlášť v porovnání se SSD.

Seagate, konkurence Toshiby, momentálně prodává 750GB hybridní disk za 130 dolarů (cca 2600 korun), za stejnou cenu lze koupit SSD s kapacitou 120 GB. Nový terabajtový disk od Toshiby bude obsahovat 8GB paměť flash. Tedy dost na udržení operačního systému a nejčastěji používaných a upravovaných složek. Tento disk navíc automaticky obsahuje software, který pozná, se kterými daty se nejčastěji pracuje, a uloží tato data do flashové části. „Disk sám pozoruje a učí se zvykům ukládání samotného uživatele,“ říká Ido.

Japonský výrobce Toshiba je třetím největším výrobcem disků a na trhu má cca 13% podíl. Zaostává tedy za Western Digital s jejich 45 % a Seagate s 42 %, jak alespoň uvádí výzkum společnosti iSuppli z letošního srpna. Toshiba je zároveň druhým největším výrobcem čipů NAND flash se zhruba třetinou trhu. Lídrem v této oblasti je Samsung.