Hlavní navigace

Toshiba vyvinula 8MP senzor, pixely jsou „velké“ 1.12 mikrometrů

11. 7. 2011

Sdílet

 Autor:
Není to zase tak dávno, co byly fotoaparáty v mobilech spíš na okrasu nebo jako cool vychytávka, než aby se s nimi dalo skutečně něco slušně vyfotit.

Situace se začala měnit v roce 2007, kdy Nokia přišla s telefonem N95. Senzor s 5 megapixely a optika Carl Zeiss z telefonu činily první skutečně použitelný fotoaparát v telefonu. Dnešní Nokia N8 s 12 megapixelovým senzorem s dokonalejší optikou, jak jinak než od Carl Zeiss, nás nutí zamyslet se nad nutností kompaktních fotoaparátů celkově, vždyť telefon toho dnes, kromě volání a focení umí mnohem, mnohem více než prostý kompakt. (Přečtěte si, který fotoaparát je dnes nejpoužívanějším – alespoň na síti Flickr.)

Potom nastalo období honby za megapixely, (kterému neušly bohužel ani zrcadlovky) a výrobci se předháněli v tom, kdo jich dokáže na miniaturní senzor telefonu nebo kompaktního fotoaparátu nacpat co nejvíce. Rozčeřená hladina megapixelů se uklidnila, když spotřebitelům došlo, že více pixelů automaticky nerovná se lepší fotka/foťáka, a tak se výrobci dnes snaží vylepšovat to, na čem (kromě schopností fotografa) záleží mnohem více -  na senzorech samotných.

Nových smartphonů a tabletů je dnes tolik, že je pro vás stěží zvládáme sledovat, technologickými vychytávkami se nová zařízení jen hemží. Toshiba před několika dny představila nový, 8MP CMOS senzor s pixely o velikosti 1.12 mikrometru. Použitím zadního osvětlení (BSI – Back Side Ullumination) by měl fotoaparát dosahovat lepších výsledků hlavně za snížené hladiny osvětlení. Navíc je ¼ senzor dostatečně malý, aby mohl být využit v ještě tenčích a menších zařízeních.

skoleni

Ačkoli na drby a předpovědi moc nedáme, říká se, že nový iPhone by měl být vybaven 8MP senzorem z dílny OmniVision nebo Sony, jsme proto zvědavi, u kterých výrobců najde uplatnění Toshiba.

Dle našeho skromného názoru je stále co vylepšovat a s radostí bychom obětovali milion nebo dva miliony pixelů za větší světlocitlivé buňky, schopné daleko lépe a věrněji zachycovat barvy. Ne všichni mají chuť a čas upravovat fotky ve speciálních softwarech. Síla fotoaparátů ve smartphonech spočívá hlavně v jejich jednoduchosti. Stačí komponovat, exponovat a sdílet (třetí bod je dnes obzvláště důležitý)