Hlavní navigace

Toshiba zvýší produkci super-rychle nabíjecích akumulátorů

31. 12. 2008

Sdílet

Společnost Toshiba oznámila, že chystá velké zvýšení produkce nového typu Li-Ion akumulátorů, které jsou schopné nabít se na 90 % své kapacity již během několika minut, mají dlouhou životnost a jsou také vysoce odolné proti zkratům.
Nové baterie, které byly vyvíjené řadu let a jsou označované jako Super Charge Ion Battery (SCIB), vychází svojí konstrukcí z Li-Ion technologie a jejich promární určení má být pro notebooky, elektromobily a průmyslové využití. Zatím byly dodávány pouze poslednímu zmíněnému segmentu a to v relativně nízkých počtech kolem 150 000 kusů měsíčně.

Toshiba tuto produkci hodlá zvýšit na několik desítek milionů článků za měsíc po dostavění nové továrny ve městě Kashiwazaki v sevezozápadním Japonsku (toto město je známé díky tomu, že je v jeho blízkosti postavena nejvýkonnější atomová elektrárna na světě, i když je už více než rok mimo provoz po zemětřesení o síle 6,6 stupňů Richterovy škály). Nová továrna by se měla začít budovat v roce 2009 a produkce v ní začne během roku 2010. Podle mluvčí Toshiby se pak SCIB baterií díky zvýšení produkce dočkáme i v klasických noteboocích.

Toshiba předváděla notebook se SCIB baterií na letošení výstavě Ceatec a tento akumulátor se podle slov výrobce vyznačuje i mnohem delší životností, neboť si uchová své vlastnosti až do 6 000 nabíjecích cyklů, což je zhruba desetinásobek oproti klasickým Li-Ion akumulátorům. Notebook si tak vystačí po celý svůj životní cyklus s jedním akumulátorem bez nutnosti jeho výměny. Díky kontstrukci SCIB baterií je také menší pravděpodobnost, že by při poškození začaly hořet.
Nenechte si ujít:
Průlomový objev: nová technologie neuvěřitelně zvýší výdrž akumulátorů!

Nanotechnologie neuvěřitelně zvýší možnosti paměťových médií

Přinesou 3D paměti revoluci v uchovávání dat?

SSD disky pod lupou: Vyplatí se jejich pořízení?

Jeden SCIB článek má nominální napětí 2,4 voltu a kapacitu 4,2 amperhodiny. Pro průmyslové baterie se jich kombinuje většinou deset a pro notebooky jich stačí i méně.