Hlavní navigace

Trend Micro varuje před kriminalitou haluzním obrázkem

 Autor:
Společnost Trend Micro vydala šokující zprávu o internetové kriminalitě a cenách údajů na černém trhu. K ilustraci ale používá skutečně humornou grafiku.
Alexandr Radecký 15. 12. 2009

Sdílet

Tisková zpráva společnosti Trend Micro, výrobce zabezpečovacího software, je zajímavá sama o sobě. Obvykle se tomuto tématu nevěnujeme, nicméně ilustrační obrázek zobrazující kybernetické kriminální živly okrádající neopatrné lidi rozhodně stojí za uveřejnění. Už jen pro odlehčení od předvánočního shonu.

Trend Micro cyber-kriminalita

skoleni31_1

 

Jestli jste se dosud internetových zločinců nebáli, teďka byste měli začít. Zvláště toho s červenými vlasy.

Následuje tisková zpráva v původním znění:


Jeden z týdnů s největším objemem online nákupů v roce se blíží ke konci a kupující ještě rychle využívají „last minute“ nabídky. Mnozí jsou na tom letos o poznání hůř, a tak nejen Britové hledají výhodné nákupy online.

Podle údajů odborníka na internetové zabezpečení, společnosti Trend Micro, dochází k intenzivnímu náboru lidí, kteří nevědomky pomáhají počítačovým pirátům vydělávat těžké peníze na prodeji osobních i finančních údajů na černém trhu.

Předvánoční čas byl vždy dobou zvýšené aktivity online zločinců a ani letošní rok není výjimkou. Některé předměty jsou žádanější a tedy i cennější než jiné a průměrná nabídka na černém trhu s malwarem vypadá asi takto:

Informace o debetních kartách pro ruské osobní bankovní účty (včetně naskenovaného pasu a čísla sociálního pojištění držitele účtu, jeho hesel a informací pro online bankovnictví)
- 50 karet za 3141,- Kč

Údaje o kreditních kartách (s blížícím se koncem platnosti)
1 karta za 17,- Kč

Údaje o kreditních kartách (u držitelů účtů z USA, Velké Británie a EU včetně trojmístného bezpečnostního kódu, v některých případech s garantovanou platností nebo novými údaji)
- 1 až 10 karet za 25,- - 85,- Kč.

Přihlašovací údaje pro Gmail/Hotmail
- Odcizený účet Gmail 341 – 511,- Kč
- Účty pro Gmail (1000 jedinečných účtů) 341,- Kč

E-mailové účty pro rozesílání nevyžádané pošty:
- Spam do 100.000 e-mailů – 254,- Kč
- Spam do 500.000 e-mailů – 596,- Kč
- Spam do 1.000.000 e-mailů – 682,- Kč

Účty služby Twitter
- 100 odběratelů – 25,50 Kč

Účty pro Ebay/Paypal
- 85,- Kč za jeden účet

Účty pro hazardní hry
- Seznam 600 VIP účtů pro grand-casino.com jen za 5201,-Kč

Herní účty
- Steam – 42,- Kč
- Účet pro Steam – 122,- Kč

Účty iTunes
- 284,- Kč v závislosti na zůstatku účtu

"Černý trh s kradenými údaji k účtům jen kvete a každodenně jsou k prodeji nabízeny desítky tisíc účtů,“ říká Rik Ferguson, vedoucí bezpečnostní poradce Trend Micro. „V neveselé ekonomické situaci mnozí z nás hledají co nejvýhodnější obchody, ale buďte opatrní, abyste se při snaze ušetřit nebo vydělat peníze nestali snadným cílem počítačových pirátů."