Hlavní navigace

Trendy letošního mobilního kongresu MWC

1. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Na letošním Světovém mobilním kongresu (MWC) jsme se mnoha odhalení high-endových smartphonů nedočkali, spíše naopak – veletrhu vládly levné telefony. My vám přinášíme některé z trendů, které jsme na Kongresu zachytili.

Nové operační systémy
Nejvíce pozornosti si získal nový operační systém od Mozilly s názvem Firefox OS, v Barceloně byly však k vidění i další zajímavé operační systémy určené či přizpůsobené pro mobilní telefony: Jolla Sailfish či Ubuntu. Telefony postavené na Firefox OS vyvíjejí společnosti Alcatel, LG a ZTE a jejich ceny by neměly překročit hranici sta dolarů. Svou podporu operačnímu systému od Mozilly ohlásily také společnosti Sony a Huawei.

Zvuk HD i v low-endu
Podle posledního průzkumu organizace Global mobile Suppliers Association bylo představeno 160 produktů s podporou zvuku HD, což je o sto dvacet procent více, než před rokem. Například Nokia představila svůj telefon 301, jenž zvuk HD podporuje a stojí pouhých pětaosmdesát dolarů. Vylepšená kvalita HD zvuku je možná díky použití AMR-WB (Adaptive Multi-Rate – Wideband), speciálního algoritmu na komprimaci hlasu, který zdvojnásobuje frekvenci přenášeného zvuku (50 až 7000 Hz oproti 300 až 3400 Hz).

Investice do mobilních sítí a zařízení s podporou zvuku HD je světovým trendem letošního roku. Pro podporu zvuku HD musí mít telefon s touto funkcí jak volající, tak příjemce a technologii musí podporovat také operátor. Na počátku tohoto roku nabízelo zvuk HD jednašedesát mobilních operátorů po celém světě. Podle Alana Haddena z GSA v současné době všichni výrobci prodávají své telefony s W-AMR implicitně aktivovaným, takže se uživatel nemusí o nic starat.

Snížení cen smartphonů s LTE
S tím, jak se po světě čím dál více rozšiřuje technologie 4G, je stále větší poptávka po levnějších telefonech s podporou LTE. Ke konci tohoto roku se objeví telefony s cenovkou 200 dolarů od společnosti Huawei, LG a Samsung. Tento vývoj bude pokračovat s tím, jak společnosti typu Nvidia vyvinou nové procesory využitelné u levnějších smartphonů a tabletů s LTE.

Experimenty s velikostí displejů
Ať už toužíte po jakékoli velikosti displeje, na trhu je pravděpodobně telefon nebo tablet, který vám padne do oka. Samsung na Kongresu představil svůj Galaxy Note 8 s 8palcovým displejem, ZTE odhalilo zařízení s názvem Grand Memo s 5,7palcovým displejem. Pravdou je, že Grand Memo existuje pouze díky popularitě, kterou vzbudily telefony Galaxy Note a Note II. Bez nich by se jiní výrobci s velkými telefony podle analytiků jen velmi těžko prosazovali.