Hlavní navigace

Trendy v programování: Co je in a co je out?

31. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia
Programátoři se rádi vysmívají světu módy, kde se trendy mění jako vítr. Délka sukní se zkracuje a prodlužuje, barvy přicházejí a odcházejí, kravaty se rozšiřují a zužují. Ve světě technologií však nad módou vládne důkladnost, věda, matematika a přesnost.

Programování určitě není profesí, kde by žádné trendy neexistovaly. Rozdíl oproti například oděvnímu průmyslu je však v tom, že za ním stojí vyšší efektivita, větší možnosti přizpůsobení a snadnost použití.

Nové technologie v případě vývoje softwaru vždy zastíní předchozí generaci. Jde o vývoj, kdy novější a lepší je náhradou staršího – není to tedy vliv nějakých rozmarů.

Přinášíme seznam toho, o co mají současní programátoři zájem a o co už méně. Někdo možná nebude souhlasit s hodnocením nejzajímavějších, méně zajímavých a opominutých technologií. Programování je však nekonečně fascinující profesí z důvodu rychlých změn, vášnivých diskuzí a náhlých návratů.

 

  1. Zvýšený zájem: Preprocesory

Snížený zájem: Celé jazykové sady

Není to tak dávno, kdy lidé, kteří vytvořili nový programovací jazyk, museli zformovat také celý ekosystém pro transformaci kódu na bity zasílané čipům. Pak ale přišli na to, že mohou dobře využít už dříve vykonanou práci.

Nyní ti s chytrým nápadem jen napíšou preprocesor, který překládá jejich nový kód do nějakého staršího jazyka s bohatou sadou knihoven a rozhraní API.

Lidé milující dynamické psaní vytvořili Groovy, jednodušší verzi Javy bez nadměrné interpunkce. Ti, kteří chtěli opravit JavaScript, dali vzniknout CoffeeScript – preprocesoru umožňujícímu zápis kódu bez obtížné interpunkce.

Existují desítky jazyků, jako je například Scala nebo Clojure, které běží na stroji JVM (Java Virtual Machine) – ale existuje jen jeden stroj JVM. Proč tedy znovu vynalézat kolo?

 

  1. Zvýšený zájem: Frameworky JavaScript MV*

Snížený zájem: Soubory JavaScript

Kdysi dávno se všichni učili v JavaScriptu napsat vyskakující okno s upozorněním nebo funkci kontrolující, zda se v poli e-mailové adresy formuláře nachází znak @. Nyní jsou aplikace HTML Ajax tak propracované, že jen málo lidí začíná od základu.

Při implementaci logiky nějakého projektu je jednodušší použít propracovaný framework a napsat něco málo kódu fungujícího jako lepidlo.

Dnes existují desítky frameworků, jako jsou například Kendo, Sencha, jQuery Mobile, AngularJS, Ember, Backbone, Meteor JS a mnoho dalších – všechny jsou připravené zpracovat události a obsah vašich webových aplikací a stránek.

 

  1. Zvýšený zájem: Frameworky CSS

Snížený zájem: Běžné CSS

Kdysi stačilo k oživení grafického designu webové stránky otevřít soubor CSS a zadat nový příkaz, jako třeba: „font-style:italic“. Potom jste soubor uložili a po náročné dopolední práci šli na oběd.

Nyní jsou webové stránky tak propracované, že je v podstatě nemožné soubory upravit tak jednoduchými příkazy. Stačí jedna změna barvy a vše se může pokazit. Je to jako konspirace a ekologie – úplně všechno je propojené.

To je místo, kde přicházejí ke slovu frameworky CSS, jako jsou například SASS nebo Compass. Podporují kultivované stabilní kódování tím, že nabízejí programovací konstrukce, jako jsou třeba reálné proměnné, vnořování bloků a syntaxe mix-in.

V oblasti programování to možná nezní jako nějaká novinka, ale je to velký skok v oblasti designu.

 

  1. Zvýšený zájem: SVG + JavaScript pro Canvas

Snížený zájem: Flash

Flash po celá léta dohání lidi k šílenství, ale umělci vždy milovali výsledky. Zobrazení s antialiasingem vypadá skvěle a mnoho talentovaných umělců si vybudovalo rozsáhlé zdroje kódu Flash, aby tak mohli nabízet propracované přechody a animace.

Nyní ale vrstva JavaScriptu dokáže udělat totéž a dodavatelé i vývojáři prohlížečů se těší na konec technologie Flash. Vidí možnost lepší integrace s vrstvou DOM pomocí nových formátů, jako je SVG (Scalable Vector Graphics).

SVG a HTML tvoří jednu velkou množinu značek, která se vývojářům webu lépe používá. Existují také rozsáhlá rozhraní API, jež nabízejí propracované vykreslování na objektu Canvas, často s podporou grafických karet.

Možnost jejich vzájemné kombinace dále omezuje důvody, proč používat technologii Flash.

cyber23

 

 Kompletní článek zahrnující spoustu dalších poznatků, trendů a zajímavostí si můžete přečíst v Computerworldu 6/2014.

Byl pro vás článek přínosný?