Hlavní navigace

Třetinu českého internetu monitoruje řešení z brněnského inovačního centra

28. 1. 2011

Sdílet

Inovativní spin-off firma INVEA-TECH zahájila produkční provoz jedné z největších instalací řešení FlowMon na českém trhu, které nyní monitoruje již třetinu českého internetu. Bezpečnostní a monitorovací řešení bylo nasazeno u předního poskytovatele internetových, datových a hlasových služeb, společnosti Casablanca INT, která díky tomu splnila svou zákonnou povinnost v podobě uchovávání dat o IP komunikacích. Zařadila se tak mezi další velké národní ISP a mezi významné poskytovatele internetu jako jsou ČD-Telematika či Sloane Park.

Díky těmto instalacím došlo k výraznému zvýšení pokrytí českého Internetu monitoringem realizovaným řešením FlowMon, které nyní zahrnuje desítky monitorovaných 10 GE a 1 GE linek s průměrným datovým provozem téměř 100 Gb/s. Tyto obrovské objemy dat jsou monitorovány za využití desetigigabitových a gigabitových FlowMon sond a informace o provozu jsou ukládány na velkokapacitní FlowMon kolektory, jejichž celková úložná kapacita v součtu činí stovky TB.

 „Řešení FlowMon nám umožnilo efektivně se vypořádat s požadavky zákona o elektronické komunikaci. Prostřednictvím rozšiřujících pluginů jsme navíc získali užitečné nástroje, které nám umožnily detekovat bezpečnostní hrozby v síti či optimalizovat náklady na provoz sítě sledováním a vyhodnocováním peering dohod. Přestože se jedná o monitoring několika desetigigabitových linek, vlastní implementace systému proběhla během jednoho dne a po tříměsíční zkušební fázi přechází systém v těchto dnech do plného provozu,“ uvedl technologický ředitel společnosti Casablanca INT, Lubomír Pinkava.

skoleni