Hlavní navigace

Trh s 3D tiskárnami raketově roste

29. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Prusa Research
Množství prodaných 3D tiskáren se podle nové studie společnosti Gartner v příštím roce zdvojnásobí a stejným tempem poroste i v průběhu dalších tří let.

Zatímco v tomto roce se podle agentury Gartner prodá 108 151 kusů 3D tiskáren, v příštím roce to už údajně bude 217 350 strojů a toto tempo růstu má pokračovat minimálně po dobu následujících tří let. V roce 2018 se tak podle Gartneru prodá přes 2,4 milionu kusů 3D tiskáren.

Zpráva poukazuje na popularitu levnějších zařízení, jejichž obsluha nevyžaduje žádné technologické znalosti. Uživatelé je jednoduše připojí k desktopu či laptopu, nahrají soubor 3D CAD a stisknou tlačítko „vytisknout“.

„Jak jsme uvedli v minulém roce, trh s 3D tiskárnami se nachází v inflexním bodu,“ uvedl Pete Basiliere z Gartneru.

„Růst počtu kusů prodaných 3D tiskáren, který se pohyboval od vydání prvních 3D tiskáren před třiceti lety v jedno či dvouciferných číslech, od roku 2015 začne dramaticky zrychlovat.“

I když se předpověď Gartneru může na první pohled zdát jako poměrně odvážná, Basiliere dodává, že i 2,4 milionů prodaných kusů, jež Gartner předpovídá na rok 2018, představuje stále „malou část celkového trhu s potenciálními zákazníky.“

Spolu s poptávkou po 3D tiskárnách bude podle Gartneru růst i poptávka po přidružených produktech, typicky používaných materiálech, a to především po termoplastech PLA (kyselina polymléčná) a ABS (akrylonitril butadien styren). Poptávku mezi spotřebiteli potáhnou nahoru levnější tiskárny s cenovkou pod dvacet tisíc korun. U firem je pak 3D tisk v čím dál větší oblibě proto, že díky němu mohou poměrně levně testovat prototypy, což dříve nebylo možné díky nízké kvalitě tiskáren a slabé nabídce materiálů.

„Na trh vstupují nový výrobci téměř den co den. Tito prodejci využívají toho, že končí platnost prvních patentů na 3D tisk a vyrábějí levná zařízení zaměřená především na domácí uživatele,“ řekl Basiliere.

Gartner předpokládá, že se výrazně zvýší i investice uživatelů do materiálů, a to ze 789 milionů dolarů v roce 2015 na 6,9 miliardy dolarů v roce 2018. Celkově lidé za 3D tiskárny, materiály a další příslušenství k 3D tiskárnám v tomto roce zaplatí 1,6 miliardy dolarů, přičemž za tři roky to už má být 13,4 miliard dolarů.

Průměrná cena bude záviset na použité technologii a silách na trhu. Jak podotýká Gartner, každý trh má jinou dynamiku a požadavky uživatelů, které se následně odrazí na průměrné ceně 3D tiskáren.

„Výrobci budou do svých zařízení v prvních letech přidávat nové funkce na úkor snižování cen tiskáren,“ dodal Basiliere.