Hlavní navigace

Trh s tablety díky iPadu zaznamená obrovský růst

22. 5. 2010

Sdílet

Tablet iPad společnosti Apple bude v čele růstu trhu s tablety a odhadovaný počet prodaných kusů by mohl během pěti let vzrůst na šestinásobek, uvedla společnost IDC ve svém výzkumu.
Petr Šverák 22. 5. 2010

Podle tohoto výzkumu by prodej tabletů mohl dosáhnout 7 miliónů kusů v tomto roce a blížit se 46 miliónům v roce 2014.

Tablety, jež se budou ještě více lišit od PC a smartphonů, by měly zaznamenat velký růst, tvrdí Susan Kevorkianová, programová ředitelka ve firmě IDC. Aplikace a služby určené pro tablety by mohly ovlivnit větší odlišnost těchto zařízení od PC a smartphonů.

Jak bude přibývat aplikací pro tato zařízení, tablety se stanou "nezbytné pro mnoho uživatelů," myslí si Kevorkian.

IDC definuje tablet jako zařízení na práci s médii s displejem mezi 7 a 12 palci a bez hardwarové klávesnice. Využívají ARM procesory a operační systémy jako například iPhone OS firmy Apple a Android OS od Googlu.  Jsou primárně určeny pro prohlížení internetu, hraní her, sledování videa a čtení e-knih.

Prodeji tabletů v roce 2010 bude zřejmě dominovat Apple se svým iPadem, který přišel na trh 3. dubna. Dříve v tomto měsíci společnost Apple prozradila, že prodala milión kusů v prvních 28 dnech prodeje. Tato firma také nabízí spoustu služeb a aplikací pro toto zařízení a provozuje obchod s programy ke stažení.

Kromě Applu má na trhu tabletů své zastoupení hodně firem. Firma Hewlett-Packard, která na konci minulého měsíce koupila společnost Palm za 1,2 miliardy dolarů, na začátku tohoto týdne prozradila, že má v plánu využívat operační systém této firmy WebOS ve vlastních tabletech. Původní plán na tablet s Windows 7 byl v HP odložen, díky neuspokojivému výkonu tohoto operačního systému.

Velcí výrobci počítačů jako například Asus a Lenovo také plánují vydat své tablety s rozličnými rozměry displeje. I menší firmy jako WeTab, Notion Ink a Fusion Garage mají své tablety na trhu nebo plánují jejich brzké vydání.

Díky velkému potenciálu tohoto trhu se výrobci čipů Intel, nVidia a AMD začínají více zaměřovat na tuto oblast. Představitelé Intelu minulý týden na konferenci analytiků potvrdili svůj zájem o tuto oblast a prozradili, že tablety s čipy Intel budou předvedeny na veletrhu Computex ve Tchajpeji, který se koná na začátku června. Velká část již představených tabletů využívá čipy Tegra 2 od nVidie a také společnost AMD potvrdila, že již dolaďuje architekturu Bobcat pro tabletová zařízení.