Hlavní navigace

Tržby z IT letos porostou rychleji

17. 2. 2014

Sdílet

 Autor: Alexander Orlov - Fotolia.com
Výdaje na IT se v letošním roce zvýší ve všech segmentech. To je pozitivní zpráva poté, co se v loňském roce tržby nijak nezvýšily (respektive v průměru vzrostly o zanedbatelných 0,4 %).

Tvrdí to analytici Gartneru, podle kterých globální příjmy dodavatelů IT dosáhnou v tomto roce předpokládaných 3,8 bilionu dolarů, tedy o 3 % více než vloni. Ještě minulý rok přitom očekávali, že růst bude ještě o půl procentního bodu dynamičtější.

Výdaje v segmentu zařízení, kam spadají kromě klasických počítačů i ultramobilní systémy, mobilní telefony a tablety, letos vzrostou o více než 4 %, což kontrastuje s loňským poklesem o jedno procento.

Podle analytiků konvergence PC, tabletů a mobilních telefonů a také snížení marží povede k tomu, že rozdílovým faktorem se u zákazníků stane cena, a nikoliv primární způsob využití příslušného zařízení.

Výrazný nárůst

Příjmy dodavatelů podnikového softwaru by podle předpovědí měly v tomto roce růst velmi razantně – až o sedm procent, přičemž velmi dobrých výsledků by měly dosáhnout systémy jako CRM (Customer Relationship Management) nebo SCM (Supply Chain Management), kde se dá čekat i dvouciferný vzestup.

Investice do analytiky výrazně vylepší a zefektivní procesy B2C a vylepší úsilí na poli zákaznického marketingu. Firmy budou dávat peníze i do analytických systémů důležitého pro B2B vztahy, říká Richard Gordon, viceprezident Gartneru.

Hlavní roli v investicích podle něj hraje obohacení zákaznické zkušenosti prostřednictvím vylepšených procesů spojených s předprodejem, vlastním prodejem i postprodejem.

Telekomunikační služby

Nízkou dynamiku výdajů analytici předpokládají u telekomunikačních služeb, tedy u segmentu, který tvoří zhruba 40 procent všech nákladů na IT – a to okolo 1,2 %. Na vině je hned několik faktorů.

Podle Gordona roste počet domácností, které využívají už jen bezdrátové služby, dále pokles tarifů v Číně a šetrné chování zákazníků v Evropě. Se situací v Evropě souvisejí i cenové války na tamějších trzích, jež jsou dány tuhým konkurenčním bojem, snahou zachovat si své zákazníky a také zvýhodněním nových služeb.

Datová centra a služby

Výdaje v oblasti datových center by v tomto roce měly vzrůst o 2,6 %, když na původně ohlášených 2,9 % mají nově vliv nižší příjmy dodavatelů externích úložných systémů a podnikových komunikačních řešení – dohromady podle Gartneru představují třetinu nákladů na datová centra.

Příjmy na straně služeb IT zase zatížily redukce v oblasti outsourcingu, speciálně v kolokacích, hostingu a outsourcingu datových center. Je to mimo jiné i důsledkem stále častějšího přechodu organizací na cloud computing. Přesto by se až do roku 2017 měl průměrný roční růst příjmů pohybovat mezi 4 až 5 procenty.

Globální výdaje na IT

Rozdělení podle jednotlivých segmentů podnikání (v miliardách dolarů)

 
2013
2014
 
Zařízení
669
697
Systémy pro datová centra
140
143
Podnikový software
300
320
Služby IT
922
963
Telekomunikační služby
1 633
1 653

Zdroj: Gartner, leden 2014