Hlavní navigace

Tvorba a formátování tabulek v Excelu pomocí objektu tabulka - 1.díl

25. 8. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Tabulky vám nabídnout takové možnosti, které u prosté tabulky vytvořené pouze orámováním buněk v listu Excelu nenajdete.

Jaký je vůbec rozdíl mezi tabulkou a seskupením buněk v souvislé oblasti řádků a sloupců v listu Excelu? Jak se vlastně tabulky vytváří a dále rozšiřují? A konečně když už máte tabulku vytvořenou, je možné v ní používat vlastní filtry, formátování a vzhled, aby vypadaly co možná nejprofesionálněji? Ukážeme vám, jak na to.

Jaký je v Excelu rozdíl mezi tabulkou a jednoduchou souvislou oblastí buněk?

Co se týče dat, pak zde žádný velký rozdíl není. V obou případech se používají sloupce (databázová pole) a řádky (databázové záznamy) – v obou případech lze používat třídění, filtrování, výpočty, vlastní formátování a tisk.

Tabulky ovšem mají celou řadu dalších kladů, které obyčejným tabulkám v listu Excelu prostě chybí. Asi největším přínosem je možnost používat data z více tabulek pro vytváření dotazů a přehledů.

Řekněme, že tabulka TABLE ONE (Corp) obsahuje název firmy, adresu, město, stát, PSČ a telefonní číslo. Tabulka TABLE TWO (Products) zase obsahuje název firmy, výrobní číslo, název výrobku, cenu, slevy… a tabulka TABLE THREE (Orders) obsahuje výrobní číslo, počet objednaných kusů, cenu za kus, celkovou cenu ohledňující počet objednaných kusů, slevu, daň a celkovou částku, která má být zaplacena.

Tabulka TABLE ONE (Corp) je propojena s tabulkou TABLE TWO (Products) pomocí pole Company (název firmy), jehož obsah je pro každý záznam v tabulkách jedinečný. Podobně tabulka TABLE TWO je propojena s tabulkou TABLE THREE (Orders) pomocí pole Product number (výrobní číslo). Tato propojení se označují výrazem „vztahy“ a usnadňují vám práci v tom, že díky nim nemusíte neustále duplikovat pole (a data) ve třech různých tabulkách. Vzhledem k tomu, že každá firma nabízí různé výrobky a vzhledem k tomu, že každý produkt má více objednávek, skutečně potřebujete pro přesnou a úplnou správu tohoto typu dat tři samostatné tabulky.

soutez_casestudy

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?