Hlavní navigace

Tvůrce databáze MySQL spustil kampaň na její záchranu

16. 12. 2009

Sdílet

Zakladatel MySQL spustil internetovou kampaň na ochranu této open-source databáze před Oraclem, který se má v příštím roce definitivně spojit s jejím současným vlastníkem, společností Sun Microsystems.
Filip Brůcha 16. 12. 2009

Oracle o svých plánech koupit společnost Sun Microsystems za 7,4 miliardy dolarů informoval letos v dubnu. Od té doby se však musel potýkat s nesouhlasným postojem evropských antimonopolních orgánů. To i přesto, že úřady v USA již samotný obchod schválily. Evropským úředníkům vadí právě nejistý osud databáze MySQL. Oracle totiž díky vlastnímu proprietárnímu produktu již nyní disponuje významným podílem na trhu s databázemi.

O budoucnost MySQL má obavy i její hlavní autor, Michael "Monty" Widenius. Ten je přesvědčený, že pokud se nyní ozve dostatečné množství uživatelů, mohly by evropské úřady proces sjednocení obou společností úplně zastavit nebo Oracle alespoň donutit k určitým ústupkům a zárukám ohledně MySQL.

Podle Wideniuse nyní Oracle kontaktuje stovky svých největších zákazníků a snaží se je přemluvit, aby za uskutečnění obchodu lobbovaly u Evropské unie. Wideniusovi nestačí ani sliby Oraclu, že do vývoje MySQL bude investovat finance bez ohledu na jeho další osud. „Cpaní peněž do vývoje ještě nezaručí výslednou kvalitu ani to, že MySQL bude i nadále konkurenceschopnou silou na trhu s databázemi“ myslí si Widenius.

Oracle, jakožto případný držitel autorských práv pro MySQL, může celý projekt kdykoliv pohřbít. „Před deseti lety byl MySQL používán hlavně pro webové aplikace. Od té doby se však stal velmi funkčním, škálovatelným a věrohodným nástrojem a oblast využití se rozrostla. To Oracle děsí každý den“ říká Widenius. „Samozřejmě, že Oracle má mnohem více nástrojů. Ty je však v určitých případech možné nahradit právě pomocí MySQL a lidé tak ušetří mnoho peněz.“

Widenius tak na svém blogu vyzývá všechny stejně smýšlející uživatele k dopisové intervenci evropských orgánů. Vyvolá tím však rozporuplné reakce. Někteří uživatelé ho upozorňují na fakt, že právě on je tím, kdo prodal MySQL.

Tak či onak. Snaha Wideniuse stejně nakonec možná bude zbytečná. EU totiž podle posledních zpráv sloučení Oraclu s Sun Microsystems nejspíše schválí. Učiní tak možná i na základě nejnovějšího kroku ze strany Oraclu, ve kterém společnost zveřejnila seznam 10 závazků uživatelům a vývojářům. „Závazky, které by byly platné po dobu pěti let od uskutečnění fůze, jsou důležitým novým prvkem, který je třeba vzít v úvahu při probíhajícím řízení“ uvedla EU v prohlášení. Více o této skutečnosti najdete v článku Spojení Oraclu a Sunu zřejmě spěje ke zdárnému konci.