Hlavní navigace

Tvůrci Etherea pracují na zvýšení výkonu

 Autor: Fotolia © steheap
Tvůrce Etherea se snaží najít způsob, jak technologii vylepšit, zejména pak jak zefektivnit škálování. Prostřednictvím Ethereum Foundation chce najít externí vývojáře, kteří by problém pomohli vyřešit.
-vt 10. 1. 2018

Sdílet

Ethereum a Hyperledger jsou v současnosti přední blockchainové platformy, na nichž staví kvanta dalších aplikací, od kryptoměn jako je Ether, až po tzv. chytré kontrakty.

Ovšem ač veškeré transakce mohou být skrz P2P ledger technologii sledovány v reálném čase, na výkon má negativní vliv skutečnost, že každý úkon v rámci blockchainu vyžaduje zprocesování každým z jeho uzlů, což zajišťuje bezpečnost jeho provedení. To ale také ve finále – s ohledem na řetězovou podobu technologie – může vést ke zpomalování transakcí jako jsou například ty platební.

„Tenhle nákladný a pomalý proces je ospravedlnitelný v globální síti, kde každý, kdo je do ní zapojen, představuje potenciální nebezpečí,“ říká Bharath Rao, zakladatel kryptosměnárny Leverj. „V korporátním prostředí, kde jsou všichni účastníci prověření, však nedává smysl plýtvat energií a časem pro něco, co v zásadě nepřináší žádnou přidanou hodnotu.“

Tvůrce Etherea Vitalik Buterin tento týden zveřejnil zprávu, že síť zaznamenala metu milionu transakcí denně, pročež „potřeba zefektivnit škálování je čím dál tím naléhavější“. Řešení tohoto problému se zatím nabízejí dvě.

První je tzv. sharding („lámání“) spočívající v zapojení menšího procenta uzlů do každé transakce, což by umožnilo jejich navýšení bez toho, aby byla narušena decentralizace a bezpečnost celého procesu.

Druhým možným řešením je vytvoření další vrstvy, potažmo vedlejšího blockchainu a protokolů, které by posílaly většinu transakcí mimo řetězec a s hlavním blockchainem komunikovaly jen při vstupu, respektive výstupu z této další vrstvy.

Prototyp tohoto druhého řešení je podle Buterina „téměř hotový“, přesto se však skrz Ethereum Foundation obrací na další vývojáře, kteří by s dokončením a následným testováním projektu pomohli. Těm nabízí dotace od 50 tisíc až do jednoho milionu dolarů dle odvedené práce a také šanci, že jejich dílo bude součástí budoucí podoby blockchainu Etherea.

„Nový tým bude pokračovat ve vývoji v Pythonu a nejspíš i dalších jazycích, jeho ovládnutí je však považováno za základní předpoklad, který musí uchazeči o práci splňovat,“ předesílá Buterin. „Hodláme pokračovat v našem zaměření se na výzkum a vývoj, nemáme však zájem ,vyhrát‘ soutěž o to, který klient získá nejvíc uživatelů, jakmile novou síť zprovozníme.“