Hlavní navigace

Twitter se omluvil svým developerům a pokouší se je získat zpět

23. 10. 2015

Sdílet

 Autor: © ima - Fotolia.com
Nový generální ředitel Twitteru Jack Dorsey během vývojářské konference společnosti prosil o odpuštění svých programátorů.

„Během našeho vztahu s developery došlo k určitým komplikacím, zmatkům a nepředvídatelným událostem,“ uvedl Dorsey na konferenci jménem Flight v San Francisku. „Dnes jsme za vámi přišli s upřímnou omluvou za veškeré zmatky. Chceme náš vztah obnovit a ujistit se, že se budeme poslouchat a vzájemně učit.“

Konference Flight se většinou soustředí především na novinky z developerského světa, avšak podle Dorseyho je důležité s vývojaři rovněž navázat upřímný a transparentní vztah. Jeho stanovisko ocenil také analytik společnosti ZK Resereach Zeus Kerravala, podle kterého by Dorsey mohl developery přesvědčit o své kompetenci.

„Toto byla Dorseyho Mea culpa,“ tvrdí Kerravala. „Chce, aby vývojář věděli, že je vyslechne a bude jejich problémy řešit. Jen díky nim totiž může Twitter expandovat a pokud se oni nebudou cítit vyslyšeni, nebudou zde chtít nadále pracovat.“

A developeři skutečně frustrování byli. Twitter před třemi lety zablokoval třetím stranám přístup ke svému hlavnímu API, což se dá srovnat s vylitím kýble s vodou na klienty Twitter a aplikace, které z přístupu k sociální síti žily.

Tento tah sice developery ovlivnil, ale daleko více podle analytika Gartneru Briana Blaua na ně dopadly jiné věci.

„Většina problémů se točila okolo menších záležitostí soustředěných spíše na snadnost užívání, produktivitu a kompletnost celé platformy,“ uvedl Blau. „Za posledních pět a více let se Twttier přizpůsoboval, měnil a deprecioval v mnoha aspektech developerské platformy. Byla to náročná cesta.“

Stanoviska Twitteru prý nedávala vývojáře na první místo.

„Twitter musí svým developerům jasně oznámit, kde zapadají a kde ne,“ tvrdí analytik Patrick Moorhead. „Pokud nenapraví toto, budou mít stále méně developerů, o které budou moct opřít své inovace. Bez těch bude Twitter růst čím dál pomaleji."

Cloud22

Dorsey tak na konferenci oznámil několik modifikací, které mají vývojářům práci usnadnit. Platforma Fabric se má dočkat několika updatů, které usnadní sdílení z aplikací a lepší analýzu dat Twitteru. To však podle Moorheada k získání důvěr vývojářů zpět stačit nebude.

Developeři nyní mohou své reakce na Dorseyho oznámení posílat na Twitter s hashtagem #HelloWorld. Společnost je podle nového generálního ředitele vyslechne.