Hlavní navigace

Ubuntu 12.04 přináší Linux připravený pro cloud

27. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Canonical
Ve čtvrtek byla uvedena další verze populární linuxové distribuce Ubuntu 12.04 LTS. Společnost Canonical se tentokrát zaměřila na možnost účinného nasazení v cloudu.

I když Canonical vydává dvě verze operačního systému ročně, jednou za dva roky přichází s verzí, u které zaručuje podporu aktualizací po dobu pěti let. Verze s prodlouženou podporou (Long Term Solution, LTS) míří zejména do podnikového prostředí, které vyžaduje delší životní cyklus operačních systémů. A to jak v pracovních stanicích, tak v serverech. V jejich prospěch hovoří i to, že verze LTS jsou obvykle konzervativnější ve volbě aplikací a jejich verzí, protože je potřeba zaručit stabilitu a spolehlivost systému po dobu pěti let.

Distribuce je k dispozici v několika specializovaných verzích. Ubuntu Server je určena pro nasazení v serverech. Verze 12.04 LTS například obsahuje novou verzi cloudové platformy OpenStack s označením Essex. Díky ní je možno systém snadno nasadit do cloudového prostředí, které se například může postarat o rozdělování zátěže mezi jednotlivé servery. „Cloudová vrstva automatizuje rozhodování o tom, kam je nejvhodnější nasměrovat konkrétní zátěž,“ vysvětluje Steve George, viceprezident pro produkty a komunikaci společnosti Canonical. „Platformu OpenStack je možno využít jak pro veřejné, tak pro privátní cloudy. Jedná se o alternativu softwaru open source k proprietárním cloudovým řešením, která nabízí například společnosti VMware nebo Microsoft,“ doplnil George.

Aktualizace se dočkal i nástroj Juju, který slouží k zavádění služeb. Umožňuje automatizovat různé procesy, například spouštění databází typu big data v serverech s nainstalovaným Ubuntu. Další novinkou sledující současné trendy je podpora architektury ARM, která je vhodnější pro některé druhy aplikací. Výrobci hardwaru již připravují servery osazené velkým počtem procesorů ARM. Protože jde o CPU vyladěné pro mobilní přístroje, mají ve srovnání s klasickými „velkými“ procesory architektury x86 velmi nízkou spotřebu. „Jsme prvním dodavatelem operačního systému, který tuto architekturu podporuje,“ připomněl dále George.

Vylepšení nástroje Juju kladně hodnotí například analytik Jay Lyman z agentury 451 Research. „Významnou součástí verze 12.04 je vylepšení nástroje Juju, který nyní podporuje přes 70 dalších aplikací a nástrojů v oblasti vývoje a provozu. Juju zajistí dobré podmínky pro těsnější spolupráci vývoje a provozu aplikací,“ řekl Lyman. „Neméně významná je i hlubší integrace a podpora platformy OpenStack. Díky ní získává Ubuntu 12.04 lepší možnost integrace, certifikace a podpory od významných firem působících v oblasti hardwaru, sítí, aplikací nebo zpracování dat. Ubuntu tedy mohou podporovat společnosti jako Dell, IBM nebo Cisco,“ dodal Lyman.

Canonical hodlá všech virtualizačních nástrojů v novém Ubuntu také využít v chystané službě typu MaaS (Metal as a Service), tedy vzdálené správě fyzických počítačů poskytovaných jako služba.

Verze Ubuntu 12.04 určená pro osobní počítače obsahuje podporu virtualizačních řešení společností Citrix, VMware a Microsoft. Díky tomu může Canonical ještě lépe konkurovat zavedenějším systémům v čele s Windows. Pokud dokáže poskytnout komplexní řešení, mohl by se v podnikové sféře prosadit ještě lépe než mezi koncovými uživateli.