Hlavní navigace

Ubuntu 12.04 přinese méně novinek, zato bude stabilnější

21. 10. 2011

Sdílet

 Autor:
Ačkoliv uplynulo jen pár dní od vydání operačního systému Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot, Canonical neztrácí čas a již začíná pracovat na verzi 12.04 přezdívané též Precise Pangolin.

„Bude to krásné a nezapomenutelné vydání,“ píše zakladatel Canonicalu Mark Shuttleworth ve svém čtvrtečním blogovém příspěvku, ve kterém nastínil proces plánování verze 12.04, která by se do oběhu měla dostat někdy v dubnu příštího roku.

Hlavní novinkou, kterou Precise Pangolin přinese, překvapivě nebude nějaký nový nástroj či funkcionalita. Snad vůbec nejdůležitější vlastností operačního systému Precise Pangolin je totiž fakt, že půjde o čtvrtý LTS (Long Term Support) update s plnou podporou po dobu tří let. „Musíme LTS aktualizacím udržet a upevnit pověst vysoce dostupných platforem s možností nasazení do náročných serverových a desktopových prostředí,“ říká k tomu Shuttleworth. I z toho důvodu prý nová verze přinese minimální změny v infrastruktuře operačního systému. V zájmu stability chce navíc vývojový tým věnovat více pozornosti zajištění podpory pro novější hardware v delším časovém horizontu.

Co se desktopů týče, „přechod na Unity a GNOME 3 je již za námi, takže se nyní může věnovat zdokonalování jiných částí systému,“ píše Shuttleworth. Vývoj tedy bude zaměřen na zlepšení desktopového prostředí a ujištění se, že Ubuntu bude snadno ovladatelný i při velkém nasazení. Ať už z hlediska bezpečnosti, tak i kvůli hladkému přechodu z Ubuntu 10.04 LTS.

Ačkoliv by se Canonical rád věnoval dalšímu zlepšování uživatelských zkušeností, většina takových změn bude muset být odložena až na další verzi. U Precise Pangolin se chce společnost soustředit hlavně jeho výkon a trvanlivost.

V podobném duchu má probíhat také vývoj Ubuntu 12.04 pro servery. Ubuntu 12.04 bude první LTS aktualizací s podporou architektury ARM na vybraných částech ARM SoC. „Ubuntu je nyní operačním systémem číslo 1, když přijde řeč na cloud computing,“ tvrdí Shuttleworth s tím, že Precise Pangolin má především usnadnit zavádění a řízení služeb ve veřejných, soukromých i hybridních cloudech. Více už však o novém systému prozradit nechtěl. Na podrobnější informace o novém Ubuntu si nejspíš budeme muset počkat do 31. října, kdy se bude konat Ubuntu Developer Summit.