Hlavní navigace

Ubuntu 14.04 LTS bude základem pro tablety

19. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Canonical
Distribuce Ubuntu označená jako 14.04 „Trusty Tahr“ cílí na uživatele Windows XP a má ambice ve světě tabletů.

Život systému Windows XP oficiálně skončil tento týden, kdy Microsoft přestal poskytovat veřejně dostupnou podporu (za jednorázové, poměrně vysoké poplatky je k dispozici pro státní podniky a podobné důležité zákazníky). Samozřejmě není náhoda, že se nyní (k volnému stáhnutí je k dispozici od středy) dostává do oběhu nová verze linuxové distribuce Ubuntu. Verze 14.04 „Trusty Tahr“ je mateřskou firmou Canonical propagována jako cenově efektivní náhrada Windows XP, zejména pro firmy, které budou nyní nuceny k rychlému přechodu.

Jde o verzi s dlouhodobou podporou (LTS, Long-Term Support), ke které jsou vydávány aktualizace 5 let, místo typičtějších 9 měsíců. Při návrhu LTS se současně cílí na firemní prostředí, kde je klíčová stabilita a již méně nové funkce. To je ovšem výhodně i pro běžné uživatele, protože používání právě vydaných verzí Ubuntu je občas bolestivý boj s nestabilitou a problémy s ovládáním.

I přes stabilitu jako primární cíl vývoje se v Ubuntu 14.04 objevuje několik zajímavých funkcí, jako podpora pro obrazovky s velmi vysokou hustotou pixelů. Velkou změnou ovládacího rozhraní je přesun aplikačních nabídek, které z horní globální nabídky vracejí do titulku oken dané aplikace. Tyto tzv. lokálně integrované nabídky (LIM) jsou reakcí na fakt, že neustále rostoucí rozlišení vzdalují nabídky od vlastního okna, kde probíhá většina práce. (Do původní pozice lze aplikační nabídky dostat pomocí nastavení „Nastavení-Vzhled-Chování“).

Ubuntu 14.04 je dále optimalizováno pro vícedotekové trackpady a dotykové obrazovky. Na tom je postavena i distribuce Ubuntu for Tablets 1.0, která je taktéž oficiálně uvolněna. Žádný hardware firmy Canonical zatím neexistuje, ale můžeme předpokládat, že se objeví v průběhu tohoto roku. Firma přímo ve svém prohlášení uvádí, že 14.04 LTS bude základem prvních komerčně dostupných tabletů Ubuntu, od partnerů OEM.

Filozofie a plány Ubuntu na jednotný systém pro všechny možné klienty se na první pohled podobá tomu, jak Microsoft směřuje svá Windows 8.1. Je tu ale odlišnost, Ubuntu bude schopno modifikovat své uživatelské rozhraní podle zařízení, na kterém právě běží. Tedy výhledově, jednotný kód stále ještě není hotový a mobilní a počítačová verze jsou každá zcela odlišné. Tabletovovou verzi Ubuntu lze instalovat například na Nexus 10 a druhou generací tabletů Nexus 7. Nejde o verzi LTS a cíloví uživatelé jsou především vývojáři. Na stolních počítačích si lze rozhraní Unity 8 doinstalovat a vyzkoušet.

 

Autor článku