Hlavní navigace

Ubuntu Linux a Android mohou TouchPadu od HP vdechnout nový život

24. 8. 2011

Sdílet

 Autor:
I když HP TouchPad míří s předinstalovaným operačním systémem WebOS do propadliště dějin za senzační cenu dosahující v přepočtu 1 700 Kč, může svým uživatelům nabídnout mnohem více, než kdy doufali.

Před pár dny jsme vás informovali o ukončení produkce zařízení s operačním systémem WebOS, který po akvizici Palmu spadá pod křídla společnosti Hewlett-Packard. Tento tah odstartoval doslova likvidační výprodej objemných skladových zásob tabletu HP TouchPad za cenu začínající na 99 dolarech, tedy 1 700 Kč v přepočtu. Podrobnější informace o výprodeji a následném enormním zájmu přinesly sesterské magazíny CIO Business World a Smart World.

I když na cestě do věčných lovišť, udělil TouchPad trhu s tablety pořádnou cenovou lekci. Jak se totiž potvrdilo, brzdí prodej těchto zařízení ve velkém právě vysoko nasazovaná cena. Nutno podotknout, že TouchPad jde za oceánem na dračku i s předpotopním systémem, kvůli jehož ukončené podpoře a souvisejícímu nezájmu ze strany vývojářů kroutí nad jeho koupí navzdory nevídaně nízké ceně kdejaký zpravodajský plátek hlavou.

CS24

Síla open-source

Letenka ze záhrobí pro TouchPad přitom není vůbec „drahá“, je totiž open-source. Po boku WebOS lze totiž na tabletu rozjet také Ubuntu Linux, informoval o tom server liliputing.com, který pro všechny zájemce připravil i návod. Aby té zášti nebylo málo, pracují v současnosti vývojáři v rámci projektu Touchdroid na RootzWiki také na zpřístupnění Androidu. První na řadu by měl přijít Android 2.3 Gingerbread, Honeycomb a Ice Cream Sandwich by jej měli následovat. Zatím není jasné, jestli Android zcela nahradí WebOS, nebude bude stejně jako Linux pracovat po jeho boku.

Doufejme, že ostatní výrobci dávají pozor. Pokud někdy někdo z nich hledal důkaz o poptávce po finančně opravdu dostupném tabletu s linuxovým operačním systémem, má jej přímo před nosem.

Byl pro vás článek přínosný?