Hlavní navigace

Ubuntu přijde ve speciální edici pro tablety

Společnost Canonical připravuje verzi operačního systému Ubuntu pro tablety, jelikož chce rozšířit svou přítomnost v mobilní sféře, prozradili její představitelé.
Petr Šverák 11. 6. 2010

Sdílet

Tablety s OS Ubuntu by mohly být k dispozici v prvním čtvrtletí příštího roku, informoval Chris Kenyon, viceprezident OEM (original equipment manufacturer) služeb společnosti Canonical. OS bude odlehčenou verzí Linuxu s jednodušším uživatelským rozhraním zaměřeným zvláště na dotykové ovládání.

Jako tablety se označují handheldová zařízení s multidotykovou obrazovkou a softwarovou klávesnicí. Mělo by jít o první pokus společnosti Canonical o vpád na trh s tablety, kde budou jeho soupeři operační systémy Android od Googlu, Meego od Intelu a OS společnosti Apple vycházející z iPhonu, který využívá iPad.

Canonical v této době nabízí Ubuntu 10.04 pro servery, osobní počítače a netbooky. Nicméně, společnost má "širší a větší ambice než jen netbooky," prozrazuje Kenyon.

Díky dotykovému ovládání a rozličnému rozlišení obrazovky jsou tablety značně odlišné od PC, dodává Kenyon. Důraz nyní bude kladen na vytvoření operačního systému, který bude nabízet zjednodušené dotykové uživatelské rozhraní, jež by poskytovalo rychlý přístup k nejvíce využívaným aplikacím. Vývoj se také bude zabývat přidáním dotykové klávesnice a kompatibilitou s multitouch ovladači.

"Trh s těmito zařízeními je teď opravdu vzrušující a velmi nás zajímá," říká Kenyon. "Klobouk dolů za to, co dokázal tým vyvíjející iPad."

Ohledně hardwaru se společnost snaží komunikovat s výrobci tabletů a komponentů ohledně toho, aby tento OS běžel rychleji a s nižší spotřebou energie, tvrdí Kenyon. Firma již podepsala smlouvu s výrobci čipů Freescale, Texas Instruments a Marvell, který vyrábí čipy založené na architektuře ARM pro zařízení jako jsou tablety a netbooky. Současně společnost spolupracuje s Intelem na snížení spotřeby energie a také s firmami, které vyrábí displeje, jako je například Pixel Qi, jež vyvíjí baterie šetřící obrazovky pro laptopy a tablety.

Canonical v současné době nabízí cloud ukládání dat pomocí služby Ubuntu One a uživatelé si také mohou stahovat hudbu z on-line obchodu Ubuntu One Music Store. Společnost má v plánu uzavřít různé dohody za účelem přinést uživatelům více služeb, ale Kenyon odmítl podat bližší informace.

Operační systém pro tablety bude založen na blížící se verzi Ubuntu 10.10, jež má kódové pojmenování Maverick Meerkat. Canonical již v roce 2008 vyvinul edici Ubuntu pro mobilní internetová zařízení, jenže v té době se tyto produkty neuchytily. Nyní společnost plánuje nový pohled na mobilní oblast s novou generací mobilních produktů. Nicméně nemá v plánu vydat verzi Ubuntu pro smartphony.

"V této oblasti je hodně silných hráčů," vysvětluje Kenyon.