Hlavní navigace

Ubuntu pro Android přináší desktop pro tablety a smartphony

22. 2. 2012

Sdílet

 Autor:
Canonical se již dlouhou dobu snaží dostat svou populární linuxovou distribuci Ubuntu na mobilní telefony. Nyní se mu to částečně podařilo.

UbuntuForAndroidNová verze operačního systému Ubuntu je navržena tak, aby mohla běžet na vícejádrových chytrých telefonech společně s Androidem. Uživatel si jí však ani nevšimne, dokud svůj smartphone nepřipojí ke klávesnici a monitoru. Právě v tuto chvíli totiž nová verze Ubuntu přichází na řadu, zatímco po zbytek času dostává přednost Android.


Všechna data jsou sdílena mezi prostředím Ubuntu a Androidu, což znamená, že uživatel se ke svým kontaktům nebo textovým zprávám dostane i v rozhraní systému Ubuntu. „Desktop bude hitem pro čtyřjádrové telefony v roce 2012,“ tvrdí Mark Shuttleworth, zakladatel Canonicalu. Jediným řešením této situace podle něj byla transformace high-endových telefonů do produktivních desktopů prostřednictvím Ubuntu pro Android.


Společnost zdůrazňuje, že nejde o žádnou aplikaci pro Android. Jde zkrátka o způsob, jak využít potenciálu obou operačních systémů, aniž by tím byl narušen komfort uživatelů. Canonical očekává, že novou verzi Ubuntu ocení hlavně podnikoví uživatelé.


„Android poskytuje skvělý zážitek pro telefony - je tak navržen. V desktopovém prostředí, s kterým místo prstů komunikujete s pomocí myši, však není dobře škálovatelný,“ řekla Jane Silberová, generální ředitelka Canonicalu. Podle ní Ubuntu pro Android usnadní život hlavně firemním IT pracovníkům, kteří musí zajistit podporu stále většího počtu různorodých zařízení. Ostatní zaměstnanci zase budou moci nechat notebook doma, protože si na svých cestách vystačí jen s telefonem.

skoleni


Společnost chce novou verzi oficiálně představit na barcelonské výstavě Mobile World Congress příští týden. Pro její demonstraci sice bude použit Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot, pro finální verzi se však podle Silberové počítá spíše s Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, který Canonical uvolní někdy v dubnu. Ubuntu pro Android bude na některých telefonech již předinstalovaný, avšak Canonical odmítl jmenovat konkrétní výrobce ani konkrétní datum vydání.


Canonical se v poslední době snaží rozšířit pole působení svého operačního systému i o další platformy. Kromě mobilních telefonů tak docela nedávno představil svůj televizní systém Ubuntu TV a prorazit se chystá také na tablety. Desktopová verze je i přesto pro Canonical stále prioritou.