Hlavní navigace

Ubuntu pro smartphony pravděpodobně již letos!

9. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Canonical
S novými informacemi o operačním systému Ubuntu pro chytré telefony přišla společnost Canonical. Předběžné zprávy hovoří o tom, že produkt bude dostupný letos, nejpozději napřesrok.

UbuntuJohn Barnard, který ve firmě Canonical řídí globální obchodování, řekl na veletrhu Computex v tchajvanském hlavním městě Taipei, že vývoj operačního systému Ubuntu pro chytré telefony pokračuje. S konkrétními daty byl ale velmi opatrný.

Se zdrženlivostí k takovým dotazům přistupoval i zakladatel Canonicalu Mark Shuttleworth. Firma ovšem naznačila, že operační systém pro chytré telefony nepůjde stahovat přímo. Strategií je oslovit výrobce zařízení, kteří Ubuntu do přístrojů nahrají. Finální stanovisko v tomto ohledu firma za vydá v následujících měsících.

Začátek vývoje Ubuntu pro mobilní telefony a tablety oznámila společnost Canonical minulý rok. Dřívější verze operačního systému Ubuntu sice už byla k dispozici pro přenosná zařízení, ale nakonec byla stažena, protože přednost dostaly operační systémy pro servery a PC.

Zájem proniknout s Ubuntu do chytrých telefonů Canocical pravděpodobně tentokrát již dotáhne do konce. Na veletrhu potvrdila své kroky z letošního února, že komunitně vyvíjený operační systém spojí s Andoidem od Googlu. Firma ukázala, že se tím výkon zařízení může zdvojnásobit.

Ubuntu pro chytré telefony bude podle dostupných informací využívat stejnou verzi linuxového jádra jako Android. Když bude telefon připojen k základně, uživatel bude mít zaručeno, že dostane veškerý komfort. Samozřejmostí bude propojení se softwarovým centem Ubuntu, odkud půjde stahovat nejrůznější aplikace. Nová uživatelská platforma pro chytré telefony od Canonicalu navíc poskytne jednotné uživatelské rozhraní – v návaznosti na nastavení domovského počítače.

Mezi další shodné rysy mezi Ubuntu a Androidem patří skutečnost, že uživatelé mohou přijímat textové zprávy a upozornění za všech okolností – tedy ať se jejich přístroj nachází v jakémkoli módu.

Duální operační systémy výrazně těží z technologického vývoje. Do chytrých telefonů se v současné době začínají instalovat vícejádrové procesory architektury ARM s výkonnými grafickými procesory. Bernard doufá, že první telefony s kombinací operačního systému Android a Ubuntu bude možno vidět už na konci letošního roku. Podle jeho slov je navíc zjevné, že výrobci mobilních telefonů projevují zájem o to, aby mohli do přístrojů nahrávat duální operační systémy.

Firmě Canocical, kterou založil Jihoafričan Mark Shuttleworth, patří kromě Ubuntu ještě webová aplikace Launchpad, která slouží na podporu softwaru open source Landscape. Ten se používá při správě a sledování počítačů a serverů.