Hlavní navigace

Ukončení podpory pro Windows XP bude ráj hackerů

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Experti si myslí, že hackeři s vypuštěním zranitelností a zero-day pro Windows XP počkají, dokud Microsoft zastaralému operačnímu systému neukončí v dubnu příštího roku podporu.

Jason Fossen, expert na zabezpečení Microsoftu v úterý poznamenal, že je to ukázka ekonomiky v praxi. „Průměrná cena zranitelnosti na Windows XP se na černém trhu pohybuje kolem 50 až 150 tisíc dolarů. Je to relativně nízká cena, ve které se odráží přístup Microsoftu k opravám,“ řekl Fossen.
Pokud se totiž ve Windows XP nějaká zranitelnost objeví, Microsoft ji začne okamžitě vyšetřovat a brzy vydá aktualizaci pro všechny uživatele. To se však v dubnu změní.

Microsoft přestane aktualizace pro Windows XP pro většinu uživatelů vydávat a nové záplaty tak získají pouze organizace, které za ně zaplatí.

„Pokud dnes někdo objeví spolehlivou zranitelnost v XP, která lze provést pomocí vzdáleného přístupu a vypustí ji dnes, Microsoft ji bude mít opravenou za pár týdnů,“ poznamenal Fossen. Když však počkají, cena se pravděpodobně zdvojnásobí.“

Pokud má Fossen pravdu, mělo by se to projevit v prudkém poklesu zveřejněných a použitých zranitelností během poslední čtvrtletí roku 2013 a začátkem roku 2014. Fossen zdůraznil, že mají hackeři k trpělivosti silnou motivaci.

Žádný příklad z minulosti, který by Fossenova slova potvrdil či vyvrátil, neexistuje. Když Microsoft ukončil v roce 2010 podporu pro Windows 2000, byl tento operační systém pouze na čtyřech desetinách procenta všech počítačů. XP mají podíl podstatně vyšší. Podle současných odhadů bude Windows XP v době ukončení podpory na 34% osobních počítačů.

Fossen je přesvědčen, že se Windows XP stanou lákavým a snadným cílem. Spekuluje také o tom, zda se tím Microsoft nedostane do takové pozice, kdy bude muset ze svého ultimáta vycouvat a aktualizaci přeci jenom vydat.

„Pokud si hackeři počkají a vypustí několik zero-days krátce za sebou, mohlo by to vytvořit takové problémy, že uživatelé budou aktualizaci vyžadovat opravdu hlasitě,“ řekl.

Mezi analytiky však panuje shoda v tom, že Microsoft ze svého rozhodnutí neustoupí. Nejen, že by to vytvořilo nevítaný precedent, navíc by si tím odstranil všechny páky, jak opozdilce přesvědčit k aktualizaci operačního systému na Windows 7 nebo 8.