Hlavní navigace

Ukradli vám data? Víme, co dál

 Autor: Fotolia © leowolfert
Způsobů, jak zabránit úniku citlivých informací, běžní uživatelé příliš nemají. Je toho však dost, co se dá udělat proti jejich zneužití.
-vt 7. 5. 2018

Sdílet

Bez ohledu na posilující zabezpečení nejrůznějších serverů a služeb, k únikům dat docházelo, dochází a docházet bude. Ovšem jakkoliv rozsáhlé a citlivé mohou být, není kvůli nim třeba propadat naprosté panice. Máme pro vás pár užitečných kroků, které můžete podniknout, abyste po úniku dat minimalizovali riziko jejich zneužití.

Krok 1: Stanovte škodu

V prvé řadě je třeba uvědomit si, jakých dat se piráti zmocnili. Pokud dejme tomu jen uživatelského jména a hesla, není nutné rovnou volat do banky. O podrobnostech úniku by měly informovat zpravodajské články či přímo zprávy napadeného serveru.

Krok 2: Určete, zda mohou být data zneužita

Ke zcizování dat dochází prakticky neustále, často jsou však pro počítačové piráty nepoužitelná, jelikož jsou nějakým způsobem chráněná či šifrovaná. I v případě, že společnost spravující data využívá šifrování, vás může při jejich zcizení vyzvat například ke změně hesla. Pro jistotu.

Krok 3: Změňte heslo

Jestliže už heslo potřebujete změnit, nečekejte a udělejte to, co nejdřív. Pokud jedno heslo používáte na více stránkách, změňte jej i tam. A obecně: nepoužívejte jedno heslo pro více účtů. Únik dat z jednoho účtu může snadno vést ke zneužití účtu jiného.

Krok 3a: Začněte pracovat se správcem hesel

Správci hesel jsou vhodní ke generování bezpečných hesel a jejich ukládání pro každý váš účet. Hesla chrání šifrováním a umožňují k nim přistupovat ze všech vašich zařízení.

Krok 3b: Začněte pracovat s dvoufázovým ověřením

Hesla už dnes nedostačují, proto, kde to je možné, využívejte dvoufázové ověření. V takovém případě weby vyžadují po zadání hesla ještě zadání sekundárního kódu. I když je fakt, že krom hackerů může dvoufázové zabezpečení komplikovat život i vám samotným, jelikož je zpravidla třeba kódy po určité době obměňovat. Nejpohodlnější je proto dvoufázové ověření používat prostřednictvím aplikace či zařízení, které kódy generují. Dvoufázové ověření prostřednictvím SMS, vzhledem k jejich snadné napadnutelnosti, příliš nedoporučujeme.

Krok 3c: Vytvořte si e-mail pro obnovu hesla

Mnohé weby nabízejí nastavení e-mailové adresy pro obnovu hesla, jiné, než je ta, ke které je přidružený váš účet. Je praktické mít pro tyto potřeby vyhrazenou speciální e-mailovou adresu nespojenou s vaší online identitou. Pokud vám totiž weby zapomenutá hesla posílají na vaši „hlavní“ adresu, mohou se hackeři po jejím napadení snáz dostat k ostatním vašim účtům.

Krok 4: Kontaktujte vydavatele vaší platební karty

Jestliže se hackeři dostali k číslu vaší platební karty, je třeba co nejdřív kontaktovat jejího vydavatele, tedy zpravidla banku. Pokud se jedná o větší únik dat, banka o něm už nejspíš bude vědět, přesto nebude na škodu dát o sobě vědět. Společnost v takovém případě kartu obvykle zruší a vystaví vám novou.

Krok 5: Zvažte využití virtuálních platebních karet

Možnost, jak snížit riziko zneužití skutečné platební karty, představují karty virtuální s nastavením nejrůznějších limitů. Služby jako třeba Privacy.com dokonce zprostředkovávají jakési „VPN pro platební karty“, kdy pro každý nákup dokážou generovat unikátní číslo platební karty.

Ale hlavně, nepanikařte, buďte v klidu. Únik dat je dnes tak běžnou záležitostí, že není ani tak otázkou, jestli postihne i vás, ale spíš kdy se tak stane. Budete-li však alespoň trošku proaktivní, není nutné, aby vás z něj rovnou rozbolela hlava!