Hlavní navigace

Ultrasone Signature Pro

1. 1. 2012

Sdílet

www.musicdata.cz, 18 890 Kč Na začátku byl nespokojený hudebník Florian Konig. Album, které vytvořil s bratrem, se neproslavilo. Sluchátka, jejichž konstrukci se začal věnovat, neboť neby...
www.musicdata.cz, 18 890 Kč
Na začátku byl nespokojený hudebník Florian Konig. Album, které vytvořil s bratrem, se neproslavilo. Sluchátka, jejichž konstrukci se začal věnovat, neboť nebyl spokojen s vybavením, které bylo v té době k dispozici, se nakonec slavnými stala. Bylo to před více než třiceti lety, během nichž vystudoval, pracoval ve výzkumu elektroakustiky a nakonec zahájil vlastní vývoj a založil společnost Ultrasone, která dnes vlastní na šest desítek patentů v oblasti konstrukce a výroby sluchátek.
THE headphone company, tak se Ultrasone sama označuje – není ostatně divu, v jejím portfoliu jsou jen a pouze sluchátka. Počínaje modely HFI, které navazují na první produkty z počátků devadesátých let, přes řady DJ, Signature až po nejdražší Editions. A právě hi-endová uzavřená sluchátka Signature Pro dorazila na počátku letošního roku na náš redakční stůl. Už první pohled na cenovku, parametry a použité technologie jasně napovídá, o co výrobci šlo: nabídnout sluchátka se špičkovým zvukem a technologiemi řady Editions, ovšem v robustnějším uzavřeném provedení, které je vhodnější pro profesionální „pracovní“ použití nebo pro nejnáročnější poslech na cestách.
V modelu Signature Pro tak naleznete patentovanou technologii S-Logic, která podle výrobce napomáhá lepšímu navození prostorovosti zvukového přednesu (ten obecně u sluchátek umístěných těsně u uší představuje určitý problém). S-Logic využívá ecentrického umístění membrány tak, aby se zvukový signál nedostával přímo do vnitřního ucha, ale odrazil se nejprve od povrchu ucha vnějšího, podobně jako při poslechu bez sluchátek. Navíc to umožňuje poslouchat při nižších hlasitostech (o 3–4 dB, tedy až o 40 %), což pochopitelně snižuje hlukovou únavu či riziko poškození sluchu. Další technologií, kterou Signature pro sdílí s řadou jiných modelů Ultrasone, je ULE (ultra low emissions). Sluchátka totiž při hraní (což je z technického hlediska konverze elektrických signálů na akustické pomocí magnetu a cívky) produkují nízkofrekvenční magnetická pole. V Ultrasone proto vyvinuli speciální kovové odstínění, které tento jev redukuje až o 98 %. Je zajímavé, že zatímco u monitorů dovolují normy jako TCO 99 maximální hodnoty 200 nT (nanotesla) ve vzdálenosti 30 cm od displeje, průměrné vyzařování klasických sluchátek však činí více než 1000 nT, s maximy přes 2000 nT. To je důležité zejména pro profesionální hudebníky a uživatele, kteří se sluchátky tráví denně řadu hodin: Ultrasone u svých sluchátek udává vyzařování menší než 90 nT.
Signature Pro jsou pohodlná uzavřená sluchátka s měkkým polstrováním z ovčí kůže, které sice nemá circumaurální rozměry (nepojme vaše celé ucho), ale sedí velmi pohodlně a s uzavřenou konstrukcí poměrně dobře izolují od okolí. Konstrukce umožňuje pootočení náušníků pro snadnější uložení a transport v dodávaném polstrovaném pouzdru – nejedná se pochopitelně o kapesní provedení, spíše o snadnou cestu, jak sluchátka zabalit do kufru či brašny. Kvalitní kabel je vybaven 3,5mm L-jackem (ohnutí do pravého úhlu) a šroubovací redukcí na 6,3 mm – v balení naleznete kratší verzi 1,5 metru a delší třímetrovou. Sluchátka tak lze využít nejen pro profesionální práci či hudební produkci, ale i pro špičkovou reprodukci na cestách.
Samostatnou kapitolou je pochopitelně zvuk. Perfektní podání všech detailů se snoubí s frekvenční vyvážeností a zejména u uzavřených sluchátek se skutečně nevídaným přednesem prostoru. Každý detail nástroje, každé zavadění prstů o struny kytary a i ten nejjemnější zvuk bicích je podán s neuvěřitelnou plastičností. Signature Pro mají schopnost vytvořit před vámi skutečný obraz pódia, aniž by si na prostorovosti cokoliv přidávaly. Basy jsou perfektně řízeny a dávkovány: jsou jasné a zřetelné, ale nijak nedominují ani nic nepřekrývají, totéž platí o přednesu středů a vokálů. Neoznačili bychom je za absolutně neutrální či suché, svou muzikálnost ale využívají především pro lepší prostorovost a volnost přednesu. Přestože zvuk nemá teplé zabarvení, sluchátka neunavují ani při delším poslechu. Jazz, blues, klasická hudba, ale i elektronika či rock jsou podány skvěle. Příznivci tanečních žánrů či r&b budou možná očekávat výraznější basovou složku, nicméně záleží i na masteringu konkrétní skladby. 
Ultrasone Signature Pro spojují svět perfektního a vzdušného přednesu, na který jsme zvyklí spíše u otevřených či polouzavřených modelů, s praktičností uzavřených sluchátek a odolností modelů pro DJ či pro hudební produkci mimo studio. Vzhledem k této unikátní kombinaci vlastností nám cena rozhodně nepřijde přemrštěná.

Ultrasone Signature Pro
Uzavřená audiofilská/profesionální dynamická sluchátka
Frekvenční rozsah: 8–42 000 Hz
Impedance: 32 ohmů
SPL: 98 dB
Váha: 300g