Hlavní navigace

Ultrazvuk: Odpověď pro autonomní roboty-chirurgy?

 Autor: © ekkasit919 - Adobe Stock
Operační místnosti vybavené roboty už dnes po světě nejsou ničím zvláštním, nové pokroky nyní slibuje ultrazvuk.
-ds 9. 5. 2019

Sdílet

Skoro se zdá, že dnes je ultrazvuk znát hlavě v době těhotenství: vidět své dítě ještě před narozením, a jak se mu daří, už je tradičním rituálem maminek a tatínků. Sofistikovaná technologie však má daleko širší míru využití, i takovou, jakou by člověk těžko předvídal.

Nejpokročilejší robotické chirurgy stále ovládá člověk, primárně pomocí na míru stavěných, specializovaných ovladačů; dokážou toho hodně – mají paže schopné plynulého a flexibilního pohybu, rentgenové snímače, CT a specializované chirurgické nástroje. A jejich přesnost je samozřejmě neporovnatelná s člověkem.

Výsledkem by však mělo být to, aby byl robot schopen operovat sám, bez nutnosti člověka, který by ho řídil. To je zatím ještě daleko, ale vlastně jen otázkou času a technologií.

„Plně autonomní systémy zatím nejsou hojně rozšířeny, protože vyžadují velmi vysokou úroveň automatizace, obzvláště ve zpracování obrazu, což prozatím není možné a dostupné,“ popsali vědci ve studii Medical Image Analysis, která se současnými robotickými chirurgy zabývá.

Odpověď mají nabídnout právě ultrazvukové snímky. Detailní a proměnlivá mapa nejen chirurgického sálu, ale hlavně pacienta, by měl umožnit ultrazvuk – a pomoci v případech, kdy robot zkrátka nemá jiné možnosti, jak se orientovat, a nemůže si poradit pomocí intuice a zkušeností jako člověk.

Asistovat ve zpracování ultrazvukových snímků by měly pokročilé algoritmy strojového učení.